recepty

Boloňské špagety

nMnožství pro 4 osoby


Kolikrát jste měli během koronavirové krize špagety? Já bych to ani nespočítala. Dobrá třetina mého špajzu je vyskládaná zavařenými omáčkami z pečené zeleniny, kterou k nim obvykle dávám. Také máme moc rádi špagety aglio olio e peperoncino. Boloňské si vyžádaly děti. Zkusila jsem na ně malou lest a použila mleté veganské maso. Nepoznaly to ;-)


TIP: Omáčku jsem si hned udělala ve dvojnásobném množství a polovinu dala do mrazáku.

#špagety špaldové celozrnné 400 g (v suchém stavu)

#rajčata sekaná v plechovce 400 g (240 g netto)

#řapíkatýceler 2 stvoly

#mrkev 1 menší kus

#červenévíno 100 ml

#mletémaso veganské 140 g

Dneska už se dá při troše štěstí koupit chlazené mleté veganské maso v prodejnách zdravé výživy ale i v běžné síti supermarketů. Kdysi jsem zkoušela také sójový granulát, ale ten vás spíše odradí. Nechutnalo mi to.

#česnek 4 stroužky

#cibule 1 střední kus

#petržel hladkolistá svazek

#olivovýolej 100 ml

#cukr 2 lžičky

#parmazán nebo jeho veganská verze podle tohoto receptu 100 g

sůl

pepř


Cibuli nakrájejte nadrobno, česnek nasekejte, mrkev i celer nakrájejte na malé kousky. Vše dejte na větší pánev a opékejte na polovině olivového oleje na středním plameni zhruba 8 minut. Jakmile bude mrkev dostatečně měkká, zvyšte plamen a přidejte mleté veganské maso. Opékejte dalších zhruba 5 minut. Hrudky rozmačkejte vařečkou.


Dejte si vařit vodu na špagety do velkého hrnce a řádně ji osolte.


Omáčku zalijte vínem, přidejte rajčata a cukr, osolte a opepřete. Opékejte dalších 10 minut, dokud se vše pěkně nespojí. Nakonec přidejte nasekanou petržel.


Špagety dejte vařit do vroucí vody. Vařte na skus. Já celozrnné špagety vařím 8 minut. Uvařené špagety zakapejte druhou polovinou olivového oleje.


Rozdělte špagety na porce a navrch rozdělte i omáčku. Někdo radí špagety s omáčkou promíchat, ale já to mám v tomto případě radši takhle. Posypejte nastrouhaným parmazánem a dozdobte snítkou petrželky.

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?