recepty

Brusinkový džem

Množství pro 8 malých 140 ml skleniček


Tenhle rok další zavařovací premiéra: ano, po okurkách jsou to brusinky. Zkuste tenhle skvělý brusinkový džem se skořicí. Váš nakládaný hermelín s ním totiž bude dokonalý!

#brusinky 800 g

Brusinky přeberte a vyndejte ty bílé a světle růžové. Pokud je dáte v krabičce s mokrým hadříkem do tmy, během pár dní dojdou.

#cukr 250 g

#citrón šťáva z jednoho kusu

#jablko jedno menši kyselé

#skořice 1 svitek


Brusinky v míse prosypejte cukrem, přidejte šťávu z citrónu a promíchejte. Přikryjte a nechte v chladu do druhého dne. Párkrát promíchejte. Druhý den brusinky trochu promačkejte, slijte šťávu a tu 10 minut povařte se svitkem skořice. Do šťávy pak přidejte brusinky, nastrouhejte k nim oloupané kyselejší jablko a přiveďte k varu. Vařte 3 minuty a nechte 30 minut stát. Poté brusinky rozmačkejte pomocí měchačky o bok hrnce, část můžete i rozmixovat a opět přiveďte k varu. Odstavte.


Horký džem plňte do čistých vyvařených skleniček a ihned zavíčkujte.


Džem ještě zavařuji. Jak? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.