Blog

Čatný ze zelených rajčat a cibule

Aktualizováno: 11. zář 2018


Množství na 10 menších skleniček


Také nepoužíváte na zahrádce na rajčata chemii? Pak vám možná v těchto dnech začínají plesnivět. Je čas jednat a zachránit, co se dá. Udělejte si čatný (chutney) ze zelených rajčat a cibule. Použijete ho k tvrdým sýrům (masožrouti k masu) nebo ho můžete přimíchat do salátu a skvěle ho tak dochutit. Osvědčilo se také jako pikantní příloha k pečené zelenině nebo slaným koláčům.#zelenárajčata 2000 g


Zelená rajčata se běžně v kuchyni používají. Kvůli obsahu toxické látky solanin ale vybírejte jen slabě zelená rajčata nebo ta, která už jdou lehce do oranžova. Ty ho obsahují jen velmi málo. Ideální je zelená rajčata nasbírat a dát je do mísy, přiklopit a nechat je za oknem den dva. Přidejte k nim zralé jablko nebo zralé rajče. Množství solaninu tak významně klesne. V každém případě pak platí, že se to s čatným nemá přehánět, neměli byste sníst víc než 100 g zelených rajčat, tedy třeba celou skleničku za den.


#cibule 2000 g

#papriky pálivé 200 g

#jablka 400 g

sůl 3 lžičky

#slunečnicovýolej 4 lžíce

#mletýzázvor 2 lžičky

#třtinovýcukr 450 g

#divokárajčata zralá mistička

#ocet 500 ml


Cibuli oloupejte rozkrojte a nakrájejte na půlkolečka.


Tady si dovolím malou vychytávku. Pokud krájíte takové množství cibule, vezměte si na oči plavecké brýle ;-) Nebudete vůbec slzet. Ondra mě vyfotil, ale fotku vám neukážu :-))).


Rajčata nakrájejte na osminky. Paprikám a jablkům vykrojte jádřince a také nakrájejte.

Cibuli chvíli opékejte na oleji až zesklovatí a pak přidejte rajčata, papriky a jablka. Opékejte dokud vše nepustí šťávu, pak stáhněte plamen, přidejte všechny ostatní suroviny (cukr na pánvičce rozpusťte na karamel) a vařte zhruba půl hodiny. Nandejte horké do sklenic a zavařte.

Článek k zavařování v myčce nebo v troubě najdete zde.

1,341 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše