Blog

Chilli sin carne

Množství pro 4 osoby


Dneska mám pro vás připravený recept na syté chilli sin carne. O co jde? Jídlo se samozřejmě v originále jmenuje chilli con carne, ale lze ho připravit i bez opravdového "carne". To když použijete veganské mleté maso. Chuti to neubere a možná to nikdo ani nepozná ;-)


#fazole červené vařené 400 g (váha v suchém stavu 250 g)

#mletémaso veganské 275 g

Dneska už se dá při troše štěstí koupit chlazené mleté veganské maso v prodejnách zdravé výživy ale i v běžné síti supermarketů. Kdysi jsem zkoušela také sójový granulát, ale ten vás spíše odradí. Nechutnalo mi to.

#kukuřice mražená nebo naložená 50 g

#rajčata sekaná v plechovce 400 g (240 g netto)

#cibule 1 kus

#česnek 3 stroužky

#batát 1 kus

#čokoláda 2 kostičky hořké

#slunečnicovýolej 50 ml

#skořice 1 svitek

#římskýkmín 1/2 lžičky

#koriandr 1/2 lžičky

#čilipaprička 1-3 kusy (podle pálivosti papriček a požadavků na pálivost)

#limetka 1 kus

sůl


Fazole namočte přes noc, druhý den vodu slijte. Nasypejte je do tlakového hrnce a zalijte vodou tak, aby voda přesahovala 2 cm nad fazole. Vařte 40 minut. Pokud nepoužíváte tlakový hrnec, vařte dvojnásobnou dobu. Vodu, ve které se fazole vařili, nevylévejte, použijte ji na podlévání.


Na suché pánvi krátce opražte římský kmín a koriandr. Poté rozdrťte v hmoždíři.


Ve velkém hrnci rozpalte olej a krátce orestujte nakrájenou cibuli a česnek. Přidejte rozdrcené koření, svitek skořice (ten na konci z jídla vyndejte) a mleté veganské maso. Restujte tak dlouho, dokud koření pěkně nezavoní a mleté maso se neopeče.


Trochu podlejte a pak přidejte rajčata, fazole, nahrubo nastrouhaný batát, nasekanou čili papričku, kukuřici a přiveďte k varu. Osolte a přidejte i šťávu z limetky. Vařte zhruba 10 minut a pokud je směs příliš hustá, přidejte ještě vodu z fazolí.


Podávejte s kváskovým chlebem (v mém případě žitnou cihlou s dýňovými semínky), rýží nebo tortilami.


Na ozdobu:

#čilipaprička 2 kusy

#pepř čerstvý pár kuliček

#koriandr čerstvý hrst

#jogurt nebo #zakysanásmetana pár lžicVe svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

75 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše