recepty

Chřestová polévka s koprem

Množství pro 4 osoby


Tyhle dvě suroviny by se správně potkal neměly, ale u mě v kuchyni se jim to povedlo. Chřest jsem si koupila u kamarádů na farmě a gigantické rostliny čerstvého kopru jsem dostala od sestřenice ze skleníku. Polévka je podle mě s vajíčkem na hniličku dokonalá.


#chřest bílý 500 g

#kopr 2-3 stvoly

#brambora 3 střední kusy

#cibule 2 větší kusy

#přepuštěnémáslo 1 lžíce

#pepř 6 kuliček

#bobkovýlist 2 kusy

#voda 1000 ml

#umeocet několik lžic

#muškátovýoříšek 1/4 lžičky

#sůl

#pepř


Chřest oloupejte. Kopru otrhejte snítky kopru. Slupky z chřestu a stonky kopru dejte do hrnce, zalijte vodou, přidejte bobkový list, pepř, přepůlenou cibuli a vařte zhruba 30 minut.


Do druhého hrnce dejte přepuštěné máslo a na kostky nakrájenou oloupanou cibuli, brambory a chvíli restujte. Pak přidejte pokrájený chřest a zalijte vývarem. Vařte tak dlouho, až se brambory uvaří doměkka. Polévku rozmixujte a dochuťte strouhaným muškátovým oříškem, pepřem a ume octem. Pokud je potřeba, ještě dosolte.


#vejce 4 kusy


Vejce dejte do vroucí vody a vařte 4 minuty. Poté oloupejte, rozkrojte a dejte do polévky. Polévku můžete ještě dozdobit snítky čerstvého kopru.Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.