Blog

Cizrnový salát s mangoldem a paprikou

Množství pro 4 osoby


Mangold je vlastně taková permakulturní náhrada špenátu. Jakmile ho na zahradu jednou vysadíte, můžete ho tam mít navěky ;-) A jak je dobrý! K včerejší večeři jsem ho připravila na dva způsoby. Obě jídla se skvěle doplňují.


Rýži s mangoldem připravte podle tohoto receptu. Pokud chcete veganskou variantu, použijte rozmixované kešu oříšky ve vlažné vodě. Je to dokonalá náhražka smetany nebo čerstvého sýra.


A cizrnový salát připravte následovně:

#cizrna uvařená 700 g


Tomuto množství odpovídá přibližně 250 g cizrny v suchém stavu. Cizrnu namočte přes noc, ale klidně i přes dvě. Jen nezapomeňte vyměnit vodu. Tu pak slijte. Cizrnu zalijte čistou vodou tak, aby přesahovala alespoň o 2 cm nad okraj a vařte v papiňáku 45 minut spolu se lžičkou #majoránka. Prý potom cizrna tolik nenadýmá. Pokud nemáte papiňák, vařte v hrnci hodinu a půl. Vodu rozhodně nevylévejte. Je plná bílkovin a bude se vám hodit do ostatních jídel. Cizrnu, kterou hned nespotřebujte, nasypte do krabiček a zamrazte na příště. Zamrazte i zmíněný vývar.


#mangold svazek

#paprika 1 kus

#tamari sójová omáčka 2 lžíce

#jarnícibulka 2 kusy


Pokud máte mangold mladý, použijte celé listy, pokud je již větší, odkrojte stonky. Ty můžete použít do receptu na rýži s mangoldem výše.


Mangold zalijte vroucí vodou a nechte minutu stát. Pak slijte a zalijte studenou vodou. Jen tak si tato zelenina ponechá svěží barvu. Po pár minutách slijte i studenou vodu a mangold nakrájejte na nudličky a smíchejte s vařenou cizrnou, paprikou nakrájenou na kostičky, jarní cibulkou. Na závěr ochuťte tamari omáčkou. Tento výrazný salát má rád společnost. Kromě výše uvedené kombinace se hodí třeba ke grilované zelenině nebo k pomazánkám na kváskovém chlebu.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

43 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše