Blog

Čočková polévka s rajčaty

Aktualizováno: 2. říj 2019

Množství pro 4 osoby


Čočková polévka s rajčaty je velmi hustá záležitost. Je to vlastně hlavní jídlo, polévka a salát dohromady. Podávejte ji za sychravého počasí s kváskovým chlebem a vlídným slovem ;-)
#čočka zelená uvařená 550 g

Asi 300 g v suchém stavu. Čočku namáčím klidně přes noc. Druhý den vodu sliji a zaliji novou zhruba ve stejné hladině jako je čočka. Přivedu k varu a vařím 5 minut.


#rajčata 4 kusy

#zeleninovývývar 1000 ml

Jak si poctivý zeleninový vývar připravit najdete tady.


#tempeh uzený 100 g

#máslo 2 lžíce

#česnek 2 stroužky

#cibule 1 kus

#tymián 1 lžíce čerstvé bylinky

#dobromysl 1 lžíce čerstvé bylinky

#umeocet 1 lžíce

Více o umeoctu najdete v mém článku o méně známých surovinách, které používám.


#lahůdkovédroždí 1 lžíce

sůl


Cibuli nakrájejte nadrobno a spolu s nasekaným česnekem chvíli restujte na másle. Pak zalijte vývarem, přidejte čtvrtinu čočky, lahůdkové droždí a přiveďte k varu. Vařte zhruba 5 minut a pak rozmixujte dohladka. Odstavte a přidejte nakrájená rajčata, nakrájený tempeh, zbytek čočky a nasekané bylinky. Rajčata a bylinky můžete do polévky přidat až při servírování na talíř. Ochuťte umeoctem a osolte.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

44 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše