recepty

Čočkový dhal

Aktualizováno: 30. 12. 2018


Množství pro 4 osoby


Indický dhal jsem jedla mockrát a nikdy nechutnal stejně. Dokonce i od stejné osoby je pokaždé jiný. Je to totiž hodně variabilní jídlo. Nebojte se experimentovat. Většinou začínám dhal s čočkou v ruce a malé exkurzi po kuchyni. I hustota je pokaždé jiná. Záleží, jestli máte chuť spíš na polévkovou verzi nebo na kaši.#červenáčočka 250 g

Můžete vybrat čočku půlenou loupanou nebo celou neloupanou tak jako já. Dhal s oloupanou čočkou je více krémový. Oloupaná čočka se také daleko rychleji uvaří a nemusí se namáčet.


#cibule 1 střední

#česnek 3 stroužky

#zázvor 30 g

voda 400 - 800 ml

#kokosovémléko 200 ml

#citrón šťáva z poloviny

#olejkokosový 2 lžíce

omáčka z pečené zeleniny 200 ml

Pokud ji nemáte, orestujte na troše oleje cibulku, přidejte mrkev, stroužek česneku, dvě rajčata, kousek cukety nebo lilku, a když je zelenina měkká, rozmixujte.


#garammasala koření 1 lžička

#římskýkmín 1/2 lžičky

#kari sladké 1 lžička

#skořice mletá 1/2 lžičky

#pepř 1/2 lžičky

sůl


Pokud jste vybrali červenou čočku neloupanou, namočte ji na pár hodin do vody. Tu pak slijte a zalijte v hrnci novou tak, aby hladina vody byla zhruba 2 cm nad čočku. Vařte ji zhruba 20 minut. Oloupaná se nemusí vařit předem.


Všechno koření rozemelte nebo roztlučte v hmoždíři. Na oleji orestujte cibuli nakrájenou nadrobno. Přidejte česnek, zázvor a koření a chviličku opékejte. Pak přidejte čočku, zalijte vodou, citrónovou šťávou a přiveďte k varu. Vařte 10 minut. Na konci do dhalu zamíchejte kokosové mléko, omáčku z pečené zeleniny a osolte. Pokud jste použili čočku celou, můžete dhal trochu pomixovat. Není to ale nutné.


Jídlo ozdobte na nudličky nakrájenou paprikou, koriandrem, cibulkou, klíčky, čili papričkou - zkrátka tím, na co máte zrovna chuť ;-)