Blog

Vyhledat
  • Zuzana Čítková

Čokoládovo-karobový dort


Množství na střední dortovou formu průměr 26 cm


Mám ráda čokoládu a mám ráda i karob. Každá z těchto surovin chutná jinak a dají se zaměňovat. Dohromady jsou ale podle mě nejlepší. Zkuste to a uvidíte. Recept na tenhle dort může být skvělá příležitost. Je krásně mechový s výraznou chutí, která uspokojí to toho největšího milovníka čokolády. A pokud nejste zruční ve vytváření květů z mandlového těsta, pak použijte jako já ty živé ze zahrady.#špaldovámouka polohrubá 450 g

#pšeničnámouka polohrubá 200 g

#karobovýprášek 120 g

horká voda 250 ml

#jedlásoda 1 vrchovatá lžička

#kysanépodmáslí 350 ml

#třtinovýcukr 150 g

#máslo změklé 200 g

#vanilkovýextrakt 6 kapek

#vejce 3 kusy


Nejdříve rozšlehejte karobový prášek v horké vodě. Nechte chladnout a zapněte troubu na 180 °C. Formu vymažte máslem.

Mouky prosejte do velké mísy a smíchejte s jednou sodou. Máslo a cukr rozšlehejte na krém. Vejce rozšlehejte v další míse. Postupně přimíchávejte všechny uvedené suroviny. Pěkně na střídačku suché a mokré, až vznikne hladké dortové těsto.


To nalijte do formy a pečte tak dlouho, dokud nebude zapíchnutá špejle suchá (asi 40 minut). Dort nechte na mřížce zchladnout - ideálně do druhého dne. Lépe se s ním pak manipuluje.


Ještě budete potřebovat:

#čokoláda mléčná 100 g

#čokoláda hořká 100 g

#smetana na šlehání 250 ml

#marmeláda meruňková 280 g


Smetanu přiveďte k varu a pak do ní nasypte nalámanou čokoládu. Míchejte, dokud se nerozpustí.


Nevím, jak to dělám, ale mě na dortu vždycky vyroste takové malé pohoří. Prostě při pečení praskne a vytvoří se kráter. Nepřišla jsem na to, proč se mi to děje a i když se snažím těsto vylít do formy rovnoměrně a ještě roztáhnout ke stranám, tak se to stane. Řeším to tak, že kráter jednoduše uříznu a rozdrobím. Smíchám s 2/3 polevy a mám hotový prostřední díl dortu. Zbytek dortu pak ještě jednou podélně rozříznu. Jednu polovinu dám zpět do formy, pomažu marmeládou, dám připravenou směs z kráteru a polevy :-), opět pomažu marmeládou a navrch dám druhou půlku. Dort nahoře ještě poliji polevou a dám zchladit.


Pak už jen stačí dort vyndat z formy a ozdobit květinami. Nebojte se použít fialky, macešky, karafiáty, levanduli, květy dýní a cuket, meduňku, chrpy, měsíček, brutnák, denivky nebo okvětní lístky růží.


#dort #jedlékvěty #čokoláda

71 zobrazení
  • Facebook Sociální Icon

Tel: +420 604 642 776

© 2018 Zuzana Čítková