Blog

Čokoládovo-karobový dort

Aktualizováno: 22. lis 2020


Množství na střední dortovou formu průměr 26 cm. Nebo použijte menší 20 cm formu a pečte ve dvou várkách jako já.


Mám ráda čokoládu a mám ráda i karob. Každá z těchto surovin chutná jinak a dají se zaměňovat. Dohromady jsou ale podle mě nejlepší. Zkuste to a uvidíte. Recept na tenhle dort může být skvělá příležitost. Je krásně mechový s výraznou chutí, která uspokojí to toho největšího milovníka čokolády.


Navíc jsem si při pečení moc nelámala hlavu s krémem a udělala extra jednoduchý z čerstvého sýra a čokoládového krému.


#špaldovámouka polohrubá 450 g

#pšeničnámouka polohrubá 200 g

#karobovýprášek 120 g

horká voda 250 ml

#jedlásoda 1 vrchovatá lžička

#kysanépodmáslí 350 ml

#třtinovýcukr 150 g

#máslo změklé 200 g

#vanilkovýextrakt 6 kapek

#vejce 3 kusy


Nejdříve rozšlehejte karobový prášek v horké vodě. Nechte chladnout a zapněte troubu na 180 °C. Formu vymažte máslem.


Mouky prosejte do velké mísy a smíchejte s jednou sodou. Máslo a cukr rozšlehejte na krém. Vejce rozšlehejte v další míse. Postupně přimíchávejte všechny uvedené suroviny. Pěkně na střídačku suché a mokré, až vznikne hladké dortové těsto.


To nalijte do formy a pečte tak dlouho, dokud nebude zapíchnutá špejle suchá (asi 40 minut). Dort nechte na mřížce zchladnout - ideálně do druhého dne. Lépe se s ním pak manipuluje.


Na krém budete potřebovat:

#čerstvýsýr typu Lučina 600 g

#čokoládovýkrém 100 g

Při výběru čokoládového krému si dávám obzvlášť záležet. Vybírám ten, který je certifikovaný jako bio a ideálně i fairtrade a neobsahuje palmový tuk. Není to úplně jednoduché, ale pár osvědčených značek už na seznamu mám. Zvolená hořkost/sladkost čokoládového krému ovlivní výslednou chuť stejně jako slanost sýra. Nebojte se toho ale. V kombinaci s čerstvým ovocem to bude pecka!


Sýr i krém jednoduše smíchejte dohromady pomocí stěrky. Krém naplňte do zdobícího pytlíku.


Dort rozkrojte a promažte 1/3 krému. Zbylý krém naneste pomocí pytlíku v linkách po obvodu a nakonec i nahoru a rozetřete nožem.


Ozdobte čerstvým ovocem.
Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším? Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

148 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše