Blog

Dýně na kari s pomerančem

Aktualizováno: úno 8

Množství pro 4 osoby


Trochu divoká kombinace - dýně a pomeranč, vím. Inspiroval mě ale dýňový kompot, který jsem v týdnu dělala. Zbyl mi totiž velký díl dýně Goliáš. Letos se mi na zahradě dost zadařilo a dýně narostly opravdu do obřích rozměrů. Pomeranče se mi zase povedlo koupit tak kyselé, že je nikdo samotné nechtěl jíst. A tak bylo kari. Pochutnala jsem si. Věřím, že na této originální kombinaci i vy ;-)

#dýně Goliáš nebo Hokkaido 400 g

#pomeranč 1/2 kusu

Vybírejte pouze ty chemicky neošetřené, abyste mohli použít i kůru. Pokud sáhnete po biopomerančích, nesáhnete vedle.

#kokosovýolej 1 vrchovatá lžíce

#kari pasta červená 1 lžíce

Budete-li si ji dělat od začátku, zde je recept.

#česnek 5 stroužků nasekaných nadrobno

#kokosovémléko 500 ml

#zázvor 2 lžíce nakrájeného na tenké nudličky

#čilipaprička 1 kus

#koriandr čerstvý svazek

#jarní cibulka 2 stvoly

sůl


Na kokosovém oleji krátce osmahněte česnek, zázvor a kari pastu. Přidejte na trojúhelníčky nebo kostičky nakrájenou dýni (hokkaido se nemusí loupat) a chvíli restujte. Zalijte polovinou kokosového mléka, přiklopte a nechte na mírném plameni pobublávat pár minut. Délku určete podle velikosti kostek dýně. Máte-li malé, bude stačit 3 minutky, na větší i 10. Dýně by se ale rozhodně neměla rozvařit. Na to dávejte pozor. Na poslední 2 minutky osolte a přidejte i na plátky nakrájený pomeranč i s kůrou.


Odstavte a přidejte druhou polovinu kokosového mléka. Podávejte s jasmínovou rýží a posypaná čerstvým koriandrem, nasekanou čili papričkou a jarní cibulkou.

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

49 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše