- Zuzana Čítková
Dýňové noky se šalvějí
Množství pro 3 osoby
Zkombinovala jsem poslední dýni z loňské úrody, první vajíčko, které mi snesly naše slepičky, voňavou šalvěj a jeden z mých nejoblíbenějších sýrů - švýcarský Appenzeller a vznikly tyhle skvělý noky.

#dýněhokkaido 385 g neoloupané ale vydlabané
Co se semínky? Vyberta ta plná a buclatá a opražte na suché pánvi. Bude to trvat asi 5 minut. Dobře se loupají pomocí nože.
#sýr Appenzeller 160 g
Jedná se o vyzrálejší švýcarský tvrdý sýr. Máme ho doma rádi a to nejen proto, že pokaždé když jedeme do Švýcarska, tak se zastavíme v jejich sýrárně. Seženete ho v dobrých obchodech se sýry. V Berouně v Bonté ho mají ;-) Pokud ho budete chtít něcím nahradit, sáhněte tedy po nějakém výraznějším tvrdém sýru.
#špaldovámouka polohrubá 350 g
#vejce 1 kus
#máslo 70 g
#olivovýolej 8 lžíce
#šalvěj 8 listů
sůl
pepř
Vydlabanou dýni nakrájejte na větší kusy a dejte na 20 minut péct do trouby při 200° C. Pak ji dejte do mixéru a rozmixujte s vejcem, změklým máslem a polovinou sýra. Pokud nemáte větší mixér, kam by se vám vše vešlo, dýni rozmačkejte a smíchejte s máslem, vejcem a nastrouhaným sýrem najemno. Přidejte i sůl, pepř a mouku a vypracujte hladké těsto, které dejte na 2 hodinky do ledničky.
Dejte vařit vodu do velkého hrnce. Řádně ji osolte.
Těsto rozdělte na 4 díly a každý vyválejte na lehce pomoučněném vále na zhruba 20 cm dlouhé válečky. Válečky nakrájejte nožem na stejné dílky a dejte do vroucí vody. Jakmile nok vyplave, je hotový, vyndejte ho. Bude to trvat asi 2 minuty.
Uvařené noky vyndavejte do mísy, zakapejte polovinou olivového oleje a přiklopte, aby nevystydly.
Z lístků šalvěje odstraňte tuhý řapík, nakrájejte je na nudličky a osmažte na zbytku olivovém oleje do křupava. Stačí minutka. Promíchejte s noky.
Na talíři posypte nastrouhaným sýrem Appenzeller.
Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?
Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.