Blog

Dýňové rizoto se šalvějí

Množství pro 4 osoby


Včera jsem pro Jinou kávu v Berouně vařila dýňové rizoto se šalvějí. Inspirovala mě k němu před časem moje kamarádka Olča. Přiznám se, že mi to nejdřív moc neznělo. Dýně v rizotu? Ale nakonec jsem to díky nadúrodě zkusila a výsledek mě moc mile překvapil.


#dýně hokkaido polovina středně velké

#rýže kulatozrnná 350 g

#zeleninovývývar 1 000 ml

Zeleninový vývar si můžete připravit podle tohoto receptu. Pokud hodně spěcháte, použijte vývar v kostce ale pozor na glutamáty.


#máslo 100 g

#muškátovýoříšek 1/4 lžičky

#pepř bílý 1/4 lžičky

#parmazán 100 g

#šalvěj 10 lístků s odkrojenými řapíky

#olivovýolej 2 lžíce

sůl


Dýni vydlabejte a nakrájejte na menší kousky. Zapněte troubu na 180° C.


Na rýži si připravte objemově trojnásobné množství vývaru (zbytek si nechte stranou, použijete až na konci receptu). Rýži krátce orestujte na polovině másla a pak zalijte polovinou z připraveného vývaru (z onoho trojnásobného množství oproti rýži). Pokud není vývar slaný, osolte. Přiveďte k varu a občas zamíchejte, až se vývar celý vstřebá. Pak přilijte druhou polovinu, opět přiveďte k varu a vařte 3 minuty. Vypněte plamen, na hrnec dejte utěrku a přiklopte poklicí. Nechte stát zhruba 15 minut.


Kousky dýně dejte na plech, zakapejte rozehřátým zbytkem másla a osolte. Pečte zhruba 15 minut.


Uvařenou rýži načechrejte vidličkou, dochuťte muškátovým oříškem a bílým pepřem. Případně ještě dosolte. Vmíchejte upečenou dýni. Pokud je rizoto příliš suché, přidejte ještě horký vývar.


Podávejte s parmazánem nastrouhaným najemno (někdo má raději vmíchaný dovnitř, já dávám přednost nastrouhanému navrch) a lístky šalvěje, které krátce orestujete na olivovém oleji.



Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

77 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše