recepty

Dýňový kompot

Množství na zhruba 8 sklenic


Víte, jak jsem před časem měnila dýně? Povedlo se! Od kamarádky Denisy jsem dostala výměnou za hokkaido jednu krásnou velkoplodou. No a z té je tenhle můj milovaný kompot. Je to další kousek léta v mém špajzu, který se letos povážlivě naplnil.

#dýně velkoplodá nebo máslová 3 500 g neoloupané

#pomeranče 4 kusy chemicky neošetřený tedy nejlépe bio

#ananas 1 kus

#kyselinacitrónová 1 vrchovatá lžíce

#cukr 300 g

#skořice 4 svitky

#hřebíček 1 lžíce

voda 2 litry


Dýni oloupejte a nakrájejte na kostičky nebo trojúhelníčky. Pomeranče rozkrojte na čtvrtiny a zbavte je případných pecek. Čtvrtky pak nakrájejte na plátky. Ananas oloupejte a také nakrájejte.


Dýni dejte je do většího hrnce, přisypte cukr, kyselinu citrónovou, rozlomenou skořici a hřebíček a zalijte vodou. Vše přiveďte k varu a vařte 10 minut. Pak přidejte ještě ananas a pomeranče a společně vařte ještě dalších 5 minut.


Horké plňte do čistých vyvařených sklenic a ihned zavíčkujte.


Dýňový kompot ještě zavařuji. Jak? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.