recepty

Focaccia

Aktualizováno: 9. 6. 2021

Množství pro 4 osoby


Focacciu připravuji moc ráda. Správně se tohle italské pečivo vyslovuje fokača, ale já si nikdy neodpustím fokááááča. Tahle nadýchaná lahůdka chutná všem a dá se k ní připravit moře salátů nebo pomazánek. Dokonce ji můžete i naplnit. Je to prostě taková moje zaručená rychlovka v záloze, která nikdy nezklame.

#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 250 g

#pšeničnámouka hladká 200 g

#sůl 3 lžičky

#voda 300 ml

#droždí půl kostky

#olivovýolej 100 ml

#rozmarýn několik snítek


Droždí rozmíchejte ve vlažné vodě, přidejte tři lžíce oleje, sůl a ostatní suroviny. Několik minut hněťte a pak nechte hodinu kynout.


Troubu předehřejte na 220° C.


Na plech dejte pečící papír či fólii, pomažte olejem a vyklopte na něj těsto. Pomocí mokrých rukou roztáhněte těsto ke krajům. Průběžně si ruce namáčejte, aby se vám těsto na ruce nelepilo. Pak prsty vyklepejte do těsta důlky po celé ploše. Fokáču polijte olivovým oleje (důlky by měly být plné oleje) a posypejte nasekanými lístky rozmarýnu.


Pečte v troubě 16 minut. Focacciu nechte vychladnout na mřížce a pak nakrájejte jako pizzu na trojúhelníčky nebo na čtverce či obdélníčky.


Pokud ji bude chtít plnit. Rozdělte toto množství těsta na 4 díly a vytvarujte na 2 plechy po 2 plackách. Z každé placky budete mít 2 kapsy (dohromady 8).

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším? Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.