Blog

Houbová omáčka


Množství pro 6 osob


Za houbovku vás budou děti milovat. Výborná je v květnu s májovkami, teď během babího léta s hříbky a v listopadu z čirůvek dvoubarevných. Můžete si vybrat, jestli použijete smetanu klasickou nebo ovesnou. Obojí je chutné. Záleží, jestli budete chtít omáčku odlehčit.


#houby (bílé hříbky, májovky nebo čirůvky dvoubarevné) 400 g

#máslo 100 g

#zeleninovývývar 1000 ml (jak ho připravit najdete tady)

voda 100 ml

#smetana 400 ml (lze použít i ovesnou, vyzkoušeno)

#špaldovámouka polohrubá 4 vrchovaté lžíce

#citrón štáva z něj 30 ml (raději píši přesně, kvůli vychytání chuti, odpovídá 1 středně velkému citrónu)

#muškátovýoříšek 1/4 lžičky

pepř

sůl


Na polovině másla na pánvi osmahněte houby nakrájené na plátky. Budete na to potřebovat zhruba 10 minut. Přilijte vodu, stáhněte plamen a duste 5 minut. 5 minut duste ještě jednou tentokrát s přilitou citrónovou šťávou. Použijte jen polovinu. Druhou dejte do základu omáčky (píši níže).


Připravte si základ omáčky. Cibulku osmahněte do hněda na zbytku másla. Pak přilijte vývar, osolte a opepřete, přidejte muškátový oříšek a vařte zhruba 5 minut. Na poslední minutu vaření přilijte zbytek citrónu (musí se povařit, jinak se smetana může srazit). Vše rozmixujte do hladka. Ve smetaně rozmíchejte polohrubou mouku (nedělá hrudky), vlijte do omáčky a za stálého míchání vařte 15 minut. Někdy v polovině vaření přidejte i houby. Omáčku ochutnejte a případně ještě dosolte. Špatně se dosoluje.


Nejlepší je samozřejmě s knedlíkem (recept najdete tady), ale moc dobrá je i s bramborovými noky.

120 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše