recepty

Hrášková polévka

Množství pro 2-3 osoby


Krémová hrášková polévka je ideální způsob, jak dětem přiblížit luštěniny. Díky opečené cibulce a lahůdkovému droždí bude chutnat i dospělým.


#hrášek čerstvý nebo mražený 300 g

zeleninový vývar podle tohoto receptu nebo vývar z cizrny 500 ml

#cibule 2 menší kusy

#česnek 4 stroužky

#čerstvýsýr typu Lučina 100 g

Pokud chcete veganskou variantu, je možné přidat i rostlinnou smetanu. Buď kupovanou, nebo pokud vlastníte výkonný mixér domácí. Je to jednodušší než si myslíte: stačí namočit mandle nebo kešu do vody na pár hodin a pak rozmixovat.

#lahůdkovédroždí vrchovatá lžíce

#přepuštěnémáslo lžíce

sůl


Na přepuštěném másle osmahněte na kostičky nakrájenou cibuli. Až začne lehce hnědnout, přidejte česnek a opékejte ještě minutku. Zalijte vývarem, přidejte hrášek a povařte 5 minut. Pokud používáte hrášek čerstvý, není ho potřeba ani vařit. Přidejte i sýr nebo rostlinnou smetanu, droždí, osolte a důkladně rozmixujte.


Podávejte s houskou opečenou na přepuštěném másle, do které přimíchejte trochu sezamu. Nezapomeňte ozdobit bylinkami.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.