Blog

Vyhledat
  • Zuzana Čítková

Jahodový džem s chia semínky

Aktualizace: 10. čvn 2019

Množství na 18-20 skleniček po 250 g


Pojďte si zajamovat s jahodami! Nejpracnější je odstopkovat jahody, pak už je to šup šup. Fígl je v chia semínkách, které krásně zrosolovatí a v prášku z mořské řasy agar agar, který džem zahustí. Množství cukru si určete sami podle sladkosti jahod a nezapomeňte na sůl, která sladkost ještě víc vytáhne.


#jahody bez stopek 3500 g

#vanilkováesence 15 kapek

#chia semínka 6 zarovnaných lžic

#cukr 100 - 800 g

Já dávala 600 g a klidně bych dala příště polovinu možná třetinu.

sůl lžička

#agaragar prášek 8 g

200 ml vody


Odstopkované jahody dejte do velkého hrnce, přidejte vanilkovou esenci a rozmixujte tyčovým mixérem (výsledek bude řidší) nebo rozmačkejte (výsledek bude hustější). Pak přidejte chia semínka a přiveďte k varu, stáhněte plamen. Přidejte cukr a sůl a za občasného míchání nechte pobublávat asi 8 minut.


Mezitím si rozmíchejte agar agar s vodou a také přiveďte k varu. Za stálého míchání vařte na mírném plameni 5 minut. Nakonec přidejte k jahodám a vařte společně ještě pár minut.


Ihned plňte do čistých skleniček a zavařte třeba podle tohoto návodu.


Marmeláda bude tuhá až druhý den, nebojte.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

111 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Tom Yum

  • Facebook Sociální Icon

Tel: +420 604 642 776

© 2018 Zuzana Čítková