Blog

Jak na kvásek

Aktualizováno: 18. dub 2020


Návodů, jak na kvásek, se všude rojí hodně. Za nejlepší informační zdroj považuji web pecempecen.cz. Nejdete tam nejen odkazy na všechno možné okolo pečení chleba a udržování kvásku, ale i kváskovou mapu, kde můžete sehnat ten svůj, z kterého upečete první chleba.
Kvásků jsem zakládala několik. Několikrát mi umřel. Jen díky těmto zkušenostem jsem přišla na to, proč se to stalo. Nebylo to kupodivu tím, že bych ho nechala dlouho bez nakrmení, ale tím, že jsem nechala skleničku s kváskem v lednici pootevřenou. Díky tomu mi občas zplesnivěl. Nebo jsem neměla trpělivost a nevěřila, že kvásek jde ještě zachránit. Teď už vím, že kvásek se dá zachránit téměř vždy.


Možné chyby


Kvásek zplesnivěl? Pořiďte si nový na kváskové mapě nebo si ho založte (návod níže).


Kvásek je cítit po acetonu? Nevadí. Vezměte novou skleničku s víčkem, dejte do ní žitnou mouku, smíchejte s vodou a nakonec přidejte na špičku nože starého kvásku. Uvidíte, že se pěkně zase rozjede.


Kvásek je dobré jednou za čas (měsíc dva) vyvětrat. Nechte ve skleničce jen trošičku kvásku a ten smíchejte s žitnou moukou a vodou a nechte den probublat venku mimo ledničku jen přiklopené. Pak nakrmte a dejte zpátky do lednice.


Kvásku se nedaří, když ho krmíte starou/prošlou moukou.


A pokud se cítíte na svůj vlastní kvásek, pak vězte, že to není vůbec složité.


Zakládala jsem ho několikrát i s dětmi a pokaždé se povedl. Vím, že na internetu existuje spoustu návodů i s přesnými počty kolik čeho. Já to dělám od oka a opravdu se povede vždycky.Tak tedy: vezměte čistou(!) skleničku se šroubovacím víčkem. Dejte do ní lžíci žitné chlebové nebo žitné celozrnné mouky. Přidejte vodu, až vznikne těstíčko jako na lívance. Zavíčkujte, dotáhněte a dejte na den do lednice. Druhý den kvásek nakrmte. To znamená, že do něj přidáte žitnou mouku a trochu vody. Teď už ho nechte venku v kuchyni při běžné pokojové teplotě. Do ledničky ho zase vrátíte, až bude hotový.


Kvásek tím, že požírá mouku řídne. Proto se připravte, že pokud máte těstíčko hodně řídké, nebude potřeba přidávat vodu. Třetí den kvásek nakrmte stejným způsobem a čtvrtý den ho ráno ještě nakrmte a za pár hodin z něj můžete upéct chleba.


A zde jsou již tři recepty na kváskový chléb:

Pšenično-žitný kváskový chléb ve formě

- typem připomínající chléb Šumava, kyne 12 hodin v zadělávací míse a pak ještě ve formě 2-3 hodiny. Je zde popsaný návod, jak si tento chléb upéct v chlebové formě.

Pšenično-žitný kváskový chléb v ošatce kynutý

- typově stejný chléb. Kyne 12 hodin v zadělávací míse, jen jsem zde popsala proces, kdy chcete nechat dokynout 2-3 hodiny v ošatce nebo misce vystlané utěrkou a budete péci v hrnci či zapékací míse případně v remosce. Je možné péci i na nahřátem pizza kameni nebo šamotu volně.

Semínkový kváskový chléb

- tento typ chleba se zadělává se záparou, což jsou namočené vločky se semínky. Kyne opět 12 hodin v zadělávací míse a pak se nechává ještě 2 - 3 hodiny dokynout. Péci ho můžete jak ve formě tak v zapékací míse.


Krmit a krmit


Hotový kvásek uchovávejte v lednici v zavřené skleničce. Jednou za čas ho nakrmte. Jak často byste ho měli nakrmit záleží na tom, jak řídký nebo naopak hustý ho uděláte. Pokud bude mít konzistenci řídkého těsta na palačinky, měli byste ho krmit co tři čtyři dny. Pokud bude jako těsto na chleba, pak stačí jednou za týden. Já ale občas krmit i jednou za 14 dní. To už je ale pak opravdu tuhé těsto.


Držím palce!

488 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše