Blog

Jednoduchý závin


Množství pro 2 záviny na 1 plech


Můj zdroj celozrnného listového těsta bohužel vyschl, a tak jsem zkoušela několik různých receptů na těsto na závin, až jsem zůstala u tohoto. Dlouho jsem upravovala poměry, aby těsto bylo křehké a zároveň pevné. Tím, že v tomto případě použijete jen celozrnnou mouku, vůbec z ničeho neslevujete. Ba naopak!


A náplň? Jen jablka, trochu másla, případně cukru a skořice. Jakmile přidám rozinky a oříšky, vyřadím tím v naší rodině automaticky děti ze zájemců o štrůdl :-)

těsto:

#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 420 g

#bílýjogurt 180 g

#vejce 1 kus

#máslo 180 g

sůl


náplň:

#jablka 1000 g

#skořice 1 lžíce

#cukr 100 g

Hodně ale záleží na sladkosti jablek, když jsou jablka sladká dost, nedávám cukr žádný.

#přepuštěnémáslo 2 lžíce


#vejce na potření


Jablkům vykrojte jádřince a nakrájejte na kousky. Nemusíte je loupat. Přidejte máslo a na pánvi chvíli restujte, až jablka pustí vodu a ta se následně vypaří. Bude to trvat zhruba 10 minut. Vmíchejte skořici a nechte odklopené vychladnout


Ze surovin na těsto vypracujte v míse těsto. Bude řídké, ale po půl hodině v lednici se s ním bude pracovat skvěle.


Vyndejte vychlazené těsto z lednice a zapněte troubu na 190° C.


Těsto rozdělte na půl. Z každé poloviny bude jeden závin. Doprostřed plátu z těsta dejte polovinu jablečné směsi, případně pocukrujte a zaviňte. Nejdřív kratší konec a pak delší. Závin přesuňte na plech vystlaný pečící fólií. Potřete rozšlehaným vejcem.


Pečte v troubě zhruba 20 minut. Ideální je závin péci večer a krájet až ráno. Vyhnete se tak rozpadání těsta a vytékání náplně. Ale chápu, že ne pokaždé je to možné ;-)Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik -), zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším? Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


418 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše