Blog

Vyhledat
  • Zuzana Čítková

Kimči

Aktualizace: 5. úno 2020

Množství na dvě sklenice (každá 750 ml)


Kimči je korejské národní jídlo. Jedí ho tam snad prý ke všemu. Je to vlastně obdoba našeho kyselého zelí, jen je pálivější díky česneku, čili a zázvoru a chuťově výraznější. Variant, jak ho připravovat, je mnoho. Já jsem vyzkoušela to s mrkví a bílou ředkví. Nebojte se ale experimentovat. Níže najdete recept na veganskou variantu. Můžete ale místo sójové omáčky použít i rybí tak, jako to dělají Korejci.#pekingskézelí 800 g (někdy se mu chybně říká čínské)

#cukr bílý 35 g

#sůl mořská 35 g

#mrkev 200 g

#bíláředkev 300 g

#tamari sójová omáčka 2 lžíce

#čilipapričky 2 kusy

#česnek 4 stroužky

#zázvor čerstvý 30 g

#mletápaprika 2 lžičky

#jarnícibulka 2 stonky


List pekingskeho zelí si dejte stranou. Zelí pak přepulte a ještě překrojte podélně na 3 místech a nakrájejte na zhruba 2 cm široké kousky. Zelí zasypte solí a cukrem, promačkejte a nechte v lednici alespoň 8 hodin pustit šťávu. Klidně i přes noc.


Mrkev a ředkev oloupejte, nastrouhejte nahrubo a smíchejte se zelím. Přidejte i na kolečka nakrájenou cibulku. Česnek a zázvor nastrouhejte najemno a smíchejte s tamari omáčkou, mletou paprikou a nasekanými čili papričkami. Můžete také všechno rozmixovat na pastu.


Ze zelí slijte přebytečnou šťávu a dejte stranou. Nyní promíchejte vše dohromady a přendejte do sklenic. Kimči natlačte dolů. Mělo by být potopené šťávou. Pokud ji nemáte dost, zkuste směs ještě pořádně promačkat nebo přidejte tu, co máte stranou. Navrch dejte kus listu a zatlačte dolů. Sklenice zavřete a dejte do chladné a temné místnosti. Po zhruha týdnu, bude kimči hotové. Rychleji bude kimči pracovat v teplejší místnosti (maximálně 20° C), v chladnější to může trvat i dva týdny. Chce to zkrátky vyzkoušet.


Použíjte jako přílohu k zeleninovým jídlům nebo jen tak před hlavním jídlem místo salátu. Výborné ke kimči k burgerům. Recept na jeden takový najdete zde.

Nebo s čočkovou polévkou?

Nebo v salátu?

630 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
  • Facebook Sociální Icon

Tel: +420 604 642 776

© 2018 Zuzana Čítková