Blog

Kimči

Aktualizováno: kvě 5

Množství na dvě sklenice (každá 750 ml)


Kimči je korejské národní jídlo. Jedí ho tam snad prý ke všemu. Je to vlastně obdoba našeho kyselého zelí, jen je pálivější díky česneku, čili a zázvoru. I chuťově je výraznější. Variant, jak ho připravovat, je mnoho. Já jsem vyzkoušela to s mrkví a bílou ředkví. Nebojte se ale experimentovat. Níže najdete recept na veganskou variantu se sójovou omáčkou.


#pekingskézelí 800 g (někdy se mu chybně říká čínské)

#cukr bílý 20 g

#sůl mořská 35 g

Ideálně hrubozrnná, aby mechanicky rozmělnila a narušila zelí.

#mrkev 200 g

#bíláředkev 300 g

#tamari sójová omáčka 2 lžíce

#čilipapričky 2 kusy

#česnek 4 stroužky

#zázvor čerstvý 30 g

#mletápaprika 2 lžičky

#jarnícibulka 2 stonky


Odeberte ze zelí listy, které nejsou úplně v kondici a zvažte ho, abyste věděli, kolik budete potřebovat dalších surovin.


Jeden velký list si dejte stranou. Zelí odspodu (od košťálu) nakrojte do hloubky asi 4 cm. Obě půlky od sebe oddělte. To samé udělejte ještě jednou a máte krásné čtvrtky a žádný list vám neodpadl. Nakrájejte našikmo na proužky asi 2 cm široké. Tuhý košťál dejte pryč.


Zelí zasypte solí a cukrem, důkladně promačkejte. Zelí by mělo změknout a přestat být i v tužších částech křupavé. Nyní nechte zelí v lednici alespoň 8 hodin pustit šťávu. Klidně i přes noc.


Mrkev a ředkev oloupejte, nastrouhejte nahrubo nebo nakrájejte na tenoučké nudličky pomocí nože nebo škrabky na julienne. Jarní cibulku nakrájejte na šikmo.


Ze zelí slijte šťávu. Nyní zelí smíchejte s mrkví, ředkví a cibulkou. Oloupaný česnek i zázvor, tamari omáčku, mletou papriku a čili dejte do mixéru a rozmixujte na pastu.


Nyní promíchejte vše dohromady a přendejte do sklenic. Kimči pěchujte po každé dávce dolů. Sklenice by neměla být úplně plná. Nechte kimči prostor, rádo nabývá. Zároveň by mělo být potopené šťávou. Navrch dejte kus listu a zatlačte dolů. Můžete i něčím zatížit. Já používám vyvařený kámen.


Sklenice zavřete a nechte 2 dny v pokojové teplotě. Každý den byste měli kimči zkontrolovat a pokud uslyšíte po otevření pssst, jste na dobré cestě. 3. den dejte kimči do lednice a tam ho nechte ještě dva dny. Také každý den zkontrolujte případně ochutnávejte.


Kvašení kimči je tak trochu alchymie. Hodně záleží na teplotě, které máte doma i v lednici. Platí, že rychleji bude kimči pracovat v teplejší místnosti, v chladnější pomaleji. Chce to zkrátka zkoušet. Nebojte se toho.


Hotové kimči použijte jako přílohu k zeleninovým jídlům nebo jen tak před hlavním jídlem místo salátu. Výborné ke kimči k burgerům. Recept na jeden takový najdete zde. Nebo s čočkovou polévkou? Nebo v salátu?

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším? Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

719 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše