Blog

Kokos, arašídy a lilek s wok nudlemi

Množství pro 2 osoby


Plátky kokosové dužiny z mladého kokosu jsem chtěla na pánvi připravit už pěkně dlouho. Jednou jsem to viděla v Thajsku. Tehdy jsem to bohužel neochutnala, ale vrtalo mi hlavou, jak může kokosová dužina připravená naslano chutnat. Tento týden jsem jela okolo Sapy, sama mi tam tak nějak zahnula kola, a tak jsem tam mimo jiné koupila i tři mladé kokosy a bylo!

#kokosovádužina ze 3 mladých kokosů, cca 300 g (dá si i koupit)

#lilek 1 menši kus nebo pár menších thajských

#cibule 1 větší kus

#sezamovýolej 4 lžíce

#arašídy nesolené pražené 70 g

#limetka šťáva z poloviny

#sójováomáčka Tamari 5 lžíce

#sůl

#nudle wok 200 g


Nejdříve se budete muset dostat do kokosu. To není úplně hračka, protože má okolo sebe měkký obal, který je potřeba oloupat, ale jakmile to zvládnete, čeká na vás lahodná dužina. Měla by být ohebná, silná maximálně 5 mm. Z té silnější a tvrdší to bohužel nejde.


Měkkou dužinu vydlabejte pomocí lžíce a očistěte od zbytků skořápky. Nakrájejte ji na zhruba 1 cm silné plátky.


Lilek si nakrájejte na kostičky a spolu s cibulí nakrájenou na měsíčky dejte opékat na pánev na sezamovém oleji. Jakmile je lilek měkký a cibule začne hnědnout, přidejte i kokosovou dužinu. Opékejte pár minut a pak přidejte i arašídy a osolte. Odstavte a dochuťte sójovou omáčkou a limetkovou šťávou.


Připravte si wok nudle podle návodu. Já je nechala vařit 4 minuty a pak ještě chvíli restovala spolu se směsí.


Podávejte s asijskými bylinkami:

#koriandr a/nebo

#klasnatkabrvitá a/nebo

#perilakřovitá a/nebo

#thajskábazalka a/nebo

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

44 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše