recepty

Zeleninová křupavá polévka s domácími nudlemi

Pro 4 osoby


Zeleninový vývar si rozhodně s ničím nezadá s tím masovým. Zkuste to a uvidíte. Navíc je to skvělý základ pro další jídla. Vždycky ho dělám víc, než potřebuji a zbytek si zamrazím. Tentokrát z něj udělám křupavou polévku. Nemám totiž ráda, když je zelenina v polévce uvařená do měkka. A domácí nudle? To je prostě lahoda.


Tady je seznam bylinek, zeleniny a koření, které jsem použila já. Vychází z toho, co zrovna máme na zahradě. Není to pevně daný seznam. Improvizujte. To, co je na předních místech v seznamu surovin, je pro výslednou chuť důležitější. Konec je "nepovinný" a zaměnitelný s dalšími surovinami, které máte doma.


2 l vody

#mrkev 2 ks

#celer čtvrtina

#libeček stvol

#petržel hladkolistá stvol

#cibule

#česnek 3 stroužky

#bobkovýlist 2 lístky

#novékoření 6 kuliček

#řapíkatýceler 2 stvoly

#smilitalský stvol


Smil italský rozhodně nepodceňujte. Doporučuji si ho doma zasadit. Tato rostlina se totiž nazývá také jako maggi či kari bylinka. Navíc je krásná.

#růžičkovákapusta list

sůl

pepř


Toto množství vystačí na polévku pro 4 osoby. Pokud si chcete vývar zamrazit, množství jednoduše zdvojnásobte.


Vše dejte do hrnce. Nic neloupejte ani cibuli, česnek nebo kořenovou zeleninu. Jen ji omyjte. Zalijte vodou a přiveďte k varu a nechce vařit hodinu. Pokud používáte #papiňák, stačí půl hodiny. Vývar slijte. Bude krásně čirý.


Mezitím si připravte nudle a zeleninu.


Na nudle budete potřebovat:

#hraška na zahuštění 50 g

#špaldovámouka jemně mletá 50 g

#vejce


Všechny suroviny smíchejte dohromady a vypracujte hladké těsto. Vyválejte na 1 mm tenký plát a ten nakrájejte na nudličky. Nudličky vařte v osolené vodě 10 minut a pak přidejte do polévky.


Tahle varianta domácích nudlí udělá z polévky plnohodnotné jídlo, protože je nadupaná bílkovinami. Udělejte si také hned dvojnásobné množství a mějte tak připravené pláty na lasagne. Nakrájet si je můžete přesně podle vaší zapékací mísy. Těstoviny jen nechte usušit. Zbytky pak nakrájejte do nudlí. Jak efektní!

Ještě nám zbývá křupavá zelenina: