Blog

Kváskový chléb z ošatky pečený v hrnci


Po čase se mi opět zastesklo po klasickém kulatém bochníčku. Moc ráda peču chleba ve formě. Je to jednoduché a vřele doporučuji na začátek. Pokud ale na vaší tváři vykouzlí tento obrázek lehký zasněný úsměv, pak čtěte dál. Přikládám totiž návod, jak si takového fešáka upéct.

Základní recept najdete tady. Rozdíl je ovšem v tom, že nyní chleba necháte nakynout v ošatce a místo ve formě chléb ho upečete v litinovém hrnci s poklicí. Můžete zvolit i nádobu z jiného materiálu jako je třeba kamenina nebo sklo. Jen musí vydržet teplotu 240° C.


Suroviny:

#žitnámouka chlebová nebo celozrnná jemně mletá 160 g

#pšeničnámouka hladká 200 g

#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 100 g

sůl 11 g

#chlebovékoření (recept najdete zde) nebo #kmín 6 g

vlažná voda 330 ml

#kvásek vrchovatá lžíce (jak si ho připravit během několik dní najdete tady)


Těsto také nemusíte na začátku hníst jako v původním receptu. Suroviny pouze důkladně smíchejte a nechte přiklopené kynout 12 hodin.


Poté těsto vyklopte na silně pomoučněný vál a několikrát (4-8x) přeložte/přehněte přes sebe. Hotový bochánek přendejte do ošatky na chleba, kterou vysypete pomocí #škrobkukuřičný. Těsto se vám tak na ošatku nepřilepí.


Nejdříve jsem ošatku vysypávala moukou, ale kamarádka Jacqueline mi poradila tenhle parádní tip se škrobem. S moukou se mi chléb občas přilepil. Se škrobem zatím nikdy.


V ošatce nechte chleba přiklopený kynout ještě další 2 hodiny.


Vyhřejte troubu na 240° C a nahřejte v ní i nádobu, ve které budete chleba péci. Buďte opatrní, s horkým litinovým hrncem se špatně manipuluje. Nahřátí bude trvat zhruba 20 minut. Na dno trouby dejte kastrólek s vodou.


Jakmile je nádoba nahřátá, vyklopte do ní nakynutý chléb a pečte přiklopené 10 minut. Pak víko odendejte, stáhněte teplotu na 210° C a pečte ještě dalších 20 minut.


Hotový chléb dejte vychladnout na mřížku.


TIPY na závěr: Pokud nechcete chlebovou kůrku křupavou (třeba kvůli dětem), stačí chléb ihned po vyndání z trouby pomašlovat čistou vodou.


Chléb skladujte v chlebníku v utěrce. Není úplně dobré krájet ho teplý. Ale co vám budu nalhávat, nevyhnete se tomu ;-)


Kváskový chléb má daleko delší dobu trvanlivosti. Pokud ho nesníte, vydrží vám i týden.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

1,257 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše