Blog

Boloňské lasagne s bešamelem

Množství pro 6 osob


Recept na boloňskou omáčku na špagety jsem vám dávala nedávno. Koho zaujal můj tip, udělal si dvojnásobné množství a čeká na něj omáčka v mrazáku, bude mít s lasagnemi poloviční práci ;-)


Pojďte si vyzkoušet udělat toto jídlo od začátku. Pěkně s bešamelem a domácími pláty lasagní. Uvidíte, že to strávníci náležitě ocení.


1. Nejprve si uvařte boloňskou omáčku podle tohoto receptu.

Doporučuji udělat dvojnásobné množství a dát si polovinu do mrazáků. Můžete pak využít na další lasagne nebo na špagety.


2. Poté si připravte domácí lasagne:

#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 200 g

#vejce 2 kusy


Smíchejte 170 g mouky s vejci a vypracujte hladké a vláčné těsto. Zbylou mouku použijte na vyválení. Dejte ji na vál a postupně vyválejte velký plát těsta. Rozkrojte ho na 6-8 dílů podle toho, jak velkou máte zapékací nádobu. Každý díl vyválejte do požadovaného tvaru mísy.


3. #sýr parmazán 80 g


Nastrouhejte ho nahrubo. Budete ho potřebovat navrch.


4. A nyní už chybí jen bešamel.

#máslo 100 g

#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 3 lžíce

#muškátovýoříšek mletý 1/4 lžičky

#mléko 500 ml

pepř

sůl


V rendlíku rozpusťte máslo, přidejte mouku a za stálého míchání restujte přibližně minutu. Přidejte mléko a metličkou rozmíchejte. Přiveďte k varu a vařte na mírném plameni za občasného míchání 15 minut. Osolte a dochuťte čerstvě nemletým pepřem a muškátovým oříškem.


Vyhřejte troubu na 190° C.


Nyní dejte na dno zapékací nádoby trochu bešamelu, na ní lasagne a boloňskou omáčku. Takto vrstvy střídejte, dokud nespotřebujete všechny suroviny. Sýr patří až navrch na vrstvu boloňské omáčky.


Zapékejte v troubě 30 minut a nechte ještě 5 minut dojít.
Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik -), zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

319 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše