Blog

Lilkové lasagne

Množství pro 6 osob


Dneska mám pro vás recept na lasagne s pečeným lilkem, rajčatovou omáčkou voňavou po provensálském koření a s kešu bešamelem. Pokud k si k tomu ještě uděláte čerstvý salátek, vystřelí vás to pěkně vysoko ;-)


TIP: Lasagne většinou dělám ve větším množství a část hotových si zamrazím po porcích. Je také možné si je zamrazit nezapečené. Zvlášť teď v době covidové se to hodí... jako když najdeš.


Zároveň když si dělám jakékoliv domácí těstoviny, okrojím si pruh, nakrájím na nudličky a usuším do polévky.


1. Uvařte rajčatovou omáčku:

#cibule 1 větší kus

#česnek 4 stroužky

#rajčata sekaná v plechovce 450 g (netto)

#provensálskékoření 1 lžíce

#olivovýolej 3 lžíce

#sůl

#pepř


Cibuli nakrájejte najemno a zpěňte na oleji. Česnek prolistujte, utřete se solí a přidejte k cibuli. Chvíli opékejte a pak přidejte vše ostatní. Nechte na mírném plameni pobublávat asi 15 minut.


4. Opečte si lilky

#lilek 500 g

#sůl

#olivovýolej 4 lžíce


Vyhřejte troubu na 200° C. Lilky nakrájejte na kolečka silná asi půl centimetru. Na pečící plech naneste olej. Já to dělám rukama, pak na něj nandejte lilky a potřete je olejem i z druhé strany. Osolte a pečte v troubě asi 30 minut, dokud nezezlátnou. V polovině času je otočte.


3. Připravte si domácí lasagne:

#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 200 g

#vejce 2 kusy


Smíchejte 170 g mouky s vejci a vypracujte hladké a vláčné těsto. Zbylou mouku použijte na vyválení. Dejte ji na vál a postupně vyválejte velký plát těsta. Rozkrojte ho na 4-6 dílů podle toho, jak velkou máte zapékací nádobu a kolik chcete vrstev. Každý díl vyválejte do požadovaného tvaru mísy.


TIP: Pokaždé, když dělám domácí těstoviny, odkrojím si pruh a nakrájím na tenké nudličky. Usuším a mám je připravené do polévky ;-)


4. #sýr parmazán 80 g můžete ale použít i veganský parmazán podle tohoto receptu.


Nastrouhejte sýr nahrubo. Budete ho potřebovat navrch.5. A nyní už chybí jen bešamel. Máte dvě možnosti. Buď si uděláte klasický z másla a mouky, na který najdete recept zde u boloňských lasagní nebo zkuste rostlinný z kešu oříšků:

#kešu oříšky 180 g

#voda 500 ml

#muškátovýoříšek mletý 1/4 lžičky

#pepř

#sůl


Vše dejte do vysokorychlostního mixéru a rozmixujte dohladka. Pokud nemáte výkonný mixér, kešu namočte přes noc do vody a mixujte druhý den.

Tak a nyní už máte vše krásně předpřipravené a můžete začít plnit zapékací mísu.


Vyhřejte troubu na 190° C.


Nyní dejte na dno zapékací nádoby trochu bešamelu, na ní lasagne a rajčatovou omáčku, opečené lilky. Takto vrstvy střídejte, dokud nespotřebujete všechny suroviny. Sýr patří až navrch na vrstvu rajčatové omáčky.


Zapékejte v troubě 30 minut a pak nechte v troubě ještě 5 minut dojít.
Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik -), zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

49 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše