Blog

Domácí majonéza

Aktualizováno: čvn 9

Množství na cca 250 ml


Domácí majonézu jsem zkoušela několikrát, než jsem vypilovala tuhle, která je rychlá a moc dobrá. Jsou recepty, které se bez ní prostě neobejdou. Jako je třeba ten na #burger nebo na lecjaký #salát. Do salátů ji míchám s jogurtem. Když k majonéze s jogurtem přidáte ještě česnek, vznikne parádní dip na zeleninová jídla.


Pokud chcete veganskou verzi majonézy, neváhejte vyzkoušet tu z kešu.


Klasika:

#vejce 1 kus

#jablečnýocet 1 lžička

#sůl polovina lžičky

#cukr polovina lžičky

#slunečnicovýolej 180 ml

#hořčice starodávná s celými semínky vrchovatá lžička


Do vysoké úzké nádoby dejte olej. Vejce rozklepněte a dejte pozor, aby se žloutek nenatrhl. Je důležité, aby žloutek nevytekl a zůstal pohromadě, jinak kouzlo rychlé majonézy nevyjde. Přidejte i ostatní suroviny a tyčovým mixérem rozmixujte odspodu nahoru.


Kešu:

#kešu 150 g

#citrón šťávy z poloviny

#česnek 4 stroužky

#olivovýolej 150 ml

#sůl polovina lžičky


Kešu ořechy namočte na 2 hodiny do vody tak, aby byly celé ponořené.


Kešu slijte a přidejte všechny ostatní suroviny (česnek rozetřete se solí). Rozmixujte dohladka.


Obě majonézy vydrží ve skleničce pár dní v lednici.

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším? Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

141 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše