Blog

Vyhledat
  • Zuzana Čítková

Masarykovo cukroví

Množství na 2 plechy


Recept vychází z tradičního cukroví, které se peklo u Masaryků. Jen jsem snížila podíl cukru a másla, nahradila mouku bílou pšeničnou celozrnnou špaldovou a vynechávám obalení v moučkovém cukru. Vůbec to receptu neuškodilo, ba právě naopak. Moje cukroví je s vlašskými ořechy, ale můžete použít i lískové nebo kombinaci obou.
#vlašskéořechy 180 g

#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 300 g

#máslo 150 g

#cukr 50 g

#kakao 1 lžíce

#žloutek


Ořechy namočte do vody zhruba na dvě hodiny. Pak je rozlámejte v ruce na kousky. Přidejte všechny ostatní suroviny a vypracujte těsto. Vytvarujte z něj váleček o průměru zhruba 2-3 cm podle toho, jak velké budete chtít mít výsledné cukroví, zabalte ho do fólie a dejte do ledničky přes noc ztuhnout.


Druhý den si zapněte troubu na 180° C. Váleček nakrájejte na kolečka. Dejte je na pečícím papírem nebo pečící fólií vystlaný plech a pečte zhruba 7 minut.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

65 zobrazení
  • Facebook Sociální Icon

Tel: +420 604 642 776

© 2018 Zuzana Čítková