Blog

Vyhledat
  • Zuzana Čítková

Mazanec

Aktualizace: 11. dub 2020

Množství na 1 bochánek (na fotce je trojitá dávka)


Děláte doma mazance s rozinkami nebo bez? Těch, co je mají rádi s, je asi hodně málo. I já patřím k této menšině. U nás doma jsem ale vždycky přehlasována, takže je máme opet bez rozinek. Takový velikonoční mazanec je prý nepostradatelná součást Bílé soboty.

#špaldovámouka polohrubá 250 g

#cukr 50 g

#mléko nebo #rostlinnýnápoj 190 ml

#droždí 11 g

#vejce 1 kus (žloutek do těsta, bílek na potření)

#vanilkováesence 4 kapky

#citrón nastrouhaná kůra z poloviny (chemicky neošetřený, bio)

#muškátovýkvět špetka

sůl špetka

#mandle pár kusu nasekaných nebo nastrouhaných na plátky na ozdobu


#rozinky polovinu hrsti

Rozinky jsou velké téma. U nás bych je v mazanci jedla jen já a ostatní je vyndavají, takže je do mazance vůbec nedávám, ale pokud je máte rádi, přidejte je do těsta při zadělávání.Z droždí, několika lžic vlažného mléka, trochu cukru a mouky nechte v přikryté míse vzejít na teplém místě kvásek.


Do něj pak dejte zbylé suroviny (bílek si nechte stranou na pomazání) a vypracujte hladké a vláčné těsto. Pokud máte robota, použijte ho. Pokud ne, zapojte svaly nebo partnera :-) Ideálně byste měli hníst alespoň 10 minut.


Nyní nechte kynout. Je možné nechat těsto vykynout na teplém místě za hodinu nebo v lednici přes noc. Osobně mám radši pomalejší kynutí přes noc. Osvědčilo se mi to a navíc budete mazanec ráno čerstvě upečený.


Předehřejte si troubu na 170° C.


Z těsta vytvarujte bochánek tak, že okraje budete v ruce hrnout dovnitř. Pak bochánek jestě pěkně upravte dokulata na vále. Dejte ho na plech vystlaný pečícím papírem nebo fólií. Nechte ještě chvilku kynout a pak potřete bílkem a posypejte sekanými mandličkami.


Pečte v troubě zhruba 30 minut a pak nechte vychladnout na mřížce.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

89 zobrazení0 komentář
  • Facebook Sociální Icon

Tel: +420 604 642 776

© 2018 Zuzana Čítková