- Zuzana Čítková
Mazanec
Aktualizace: 11. dub 2020
Množství na 1 bochánek (na fotce je trojitá dávka)
Děláte doma mazance s rozinkami nebo bez? Těch, co je mají rádi s, je asi hodně málo. I já patřím k této menšině. U nás doma jsem ale vždycky přehlasována, takže je máme opet bez rozinek. Takový velikonoční mazanec je prý nepostradatelná součást Bílé soboty.

#špaldovámouka polohrubá 250 g
#cukr 50 g
#mléko nebo #rostlinnýnápoj 190 ml
#droždí 11 g
#vejce 1 kus (žloutek do těsta, bílek na potření)
#vanilkováesence 4 kapky
#citrón nastrouhaná kůra z poloviny (chemicky neošetřený, bio)
#muškátovýkvět špetka
sůl špetka
#mandle pár kusu nasekaných nebo nastrouhaných na plátky na ozdobu
#rozinky polovinu hrsti
Rozinky jsou velké téma. U nás bych je v mazanci jedla jen já a ostatní je vyndavají, takže je do mazance vůbec nedávám, ale pokud je máte rádi, přidejte je do těsta při zadělávání.
Z droždí, několika lžic vlažného mléka, trochu cukru a mouky nechte v přikryté míse vzejít na teplém místě kvásek.
Do něj pak dejte zbylé suroviny (bílek si nechte stranou na pomazání) a vypracujte hladké a vláčné těsto. Pokud máte robota, použijte ho. Pokud ne, zapojte svaly nebo partnera :-) Ideálně byste měli hníst alespoň 10 minut.
Nyní nechte kynout. Je možné nechat těsto vykynout na teplém místě za hodinu nebo v lednici přes noc. Osobně mám radši pomalejší kynutí přes noc. Osvědčilo se mi to a navíc budete mazanec ráno čerstvě upečený.
Předehřejte si troubu na 170° C.
Z těsta vytvarujte bochánek tak, že okraje budete v ruce hrnout dovnitř. Pak bochánek jestě pěkně upravte dokulata na vále. Dejte ho na plech vystlaný pečícím papírem nebo fólií. Nechte ještě chvilku kynout a pak potřete bílkem a posypejte sekanými mandličkami.
Pečte v troubě zhruba 30 minut a pak nechte vychladnout na mřížce.
Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?
Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.