recepty

Morning Glory

Aktualizováno: 4. 7. 2021

Množství pro 2 osoby


Morning Glory patří k mým nejoblíbenějším asijským jídlům. Je velmi jednoduché. Má to však jeden háček. Vodní špenát neboli Morning Glory se špatně shání. Narazila jsem na něj zatím jen v Sapě. Každopádně až tam budete, kupte si ho a udělejte si tohle báječné jídlo. V Thajsku se používá jako příloha nebo jako samostatné jídlo. Já ho mám ráda s jasmínovou rýží.


#vodníšpenát (Morning Glory) 2 svazky (cca 240 g)

#čilipapričky čerstvé 6 kusů

#česnek 8 stroužků

#shoyu sójová omáčka 5 lžic

#miso pasta ze sóji 1/2 lžičky

Pokud vám nevadí použít ústřicovou a rybí omáčku, pak použijte místo tamari je. Pro autentickou chuť se hodí také pasta ze sójových bobů. Tu jsem ale zase nenašla bez glutamátu. Proto jsem použila miso.

#cukr 1 lžíce

#slunečnicovýolej 6 lžic


Vodnímu špenátu odkrojte konce stonků (cca 2 cm) a promačkejte ho naplocho nožem. Nakrájejte po 4 cm. Konec s lístky může být delší. Čili papričky podélně rozkrojte - pro menší pálivost můžete vyndat semínka, česnek oloupejte a nakrájejte na plátky.


Shoyu sójovou omáčku, miso pastu a cukr rozmíchejte v malé mističce.


Na pánvi rozpalte olej a přidejte čili a česnek. Chvíli restujte a pak přidejte vodní špenát. Stáhněte plamen. Přidejte obsah mističky a opékejte dokud špenát není na skus. Neměl by být rozvařený ale ani syrový.


Skvěle se k tomu hodí #jasmínovárýže nebo konjakové nudle #shirataki a pražené #arašídy.Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.