Blog

Vyhledat
  • Zuzana Čítková

Mrkvová polévka


Množství na 4 osoby


Tahle polévka je v naší rodině velmi oblíbená. Když někomu řeknete, že děláte mrkvovou polévku, asi nebude nejdříve moc nadšený ale to jen do té doby, než ji ochutná. Je opravdu skvělá. Někdy se jí říká také savojská. Udělala jsem pár obměn, aby byla plnohodnotným jídlem a chutnala dětem.


#mrkev 4 větší kusy

#brambory 4 střední kusy

#cibule 2 střední kusy

#špaldovámouka 3 lžíce

#cizrna vývar z ní nebo #zeleninovývývar 500 ml

voda 1000 ml

#majoránka 2 lžíce

#muškátovýoříšek na špičku nože

#tamari omáčka 4 lžíce

#tavenýsýr 2 lžíce

#přepuštěnémáslo 2 lžíce

pepř

sůl


Cibuli oloupejte a nakrájejte na kostičky. Mrkev nastrouhejte na hrubém struhadle. Na větší pánev dejte rozpustit máslo a opékejte na něm cibuli dokud nezačne hnědnout, pak přidejte mrkev a opékejte tak dlouho, dokud nebude mrkev krásně vonět a nezmění barvu z tmavě oranžové na světle. Tuhle fázi nepodceňujte, výrazně ovlivní výslednou chuť. Zaprašte moukou a ještě chvíli opékejte.


Vezměte hrnec a dejte do něj vývar a vodu, přidejte směs cibule a mrkve a ochuťte majoránkou, muškátovým oříškem a pepřem. Přidejte také na malé kousky oloupané a nakrájené brambory. Vařte dokud nebudou brambory měkké. Na závěr nechte v polévce rozpustit sýr a ochuťte tamari omáčkou. Solte až na úplném konci, neboť tamari omáčka a sýr jsou také slané.


Tato polévka moc dobře chutná se slunečnicovými uzlíky.


Obměna: Někdy dávám do polévky uvařenou cizrnu, místo majoránky na konci nasekaný koriandr a ochutím místo sýra kokosovou smetanou.


265 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Tom Yum

  • Facebook Sociální Icon

Tel: +420 604 642 776

© 2018 Zuzana Čítková