recepty

Nakládané okurky

Množství na zhruba 5,3 l láků, které vystačí na zhruba 8 velkých sklenic okurek (1 l každá)


Okurková sezóna v plném proudu konečně i u mě. Letos jsem nakládala svoje první okurky! Konečně se mi totiž podařilo je vypěstovat v takovém množství, že se vyplatí udělat lák a zavařit je. Už jsem naložila několik várek a testuji poměry surovin tak, aby chutnaly hlavně mému muži. U nás největšímu konzumentovi. Ten je z domova zvyklý na okurky hodně koprové a kyselejší. V naší rodině jedou spíš sladší. Proto prosím berte poměr níže za orientační a upravte si ho podle svých chutí.

#voda 4000 ml

#ocet lihový 1000 ml

#cukr 300 g

#sůl 150 g

#stévie v tabletkách 40 ks


Všechny suroviny dejte do většího hrnce a přiveďte k varu. Vařte 3 minuty a nechte vychladnout.


Na každou sklenici okurek dejte:

#pepř 5 kuliček

#novékoření 4 kuličky

#bobkovýlist 1 kus

#hořčice semínka 15 kuliček

#kopr podle chuti. Dávám polovinu celého květenství na sklenici, aby byla chuť výrazná. Může být i méně.

#mrkev 6 koleček

#cibule 1/4 přepůlená na měsíčky


Naplněné sklenice zalijte studeným nebo vlažným lákem a zavařte. Jak? Já to dělám jednoduše v myčce (program 70° C na hodinu) nebo v parní troubě (100° C 20 minut). Sklenice pak vyndám, dám na ně mokrou utěrku a na každou ještě kostku ledu. Tak mě to naučila babička, od které mám původní recept.


Nespotřebovaný lák můžete uchovávat pár dní v lednici, kde počká na další okurky.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.