recepty

Pečená polévka s červenou čočkou

Množství pro 4 osoby


Pokud suroviny do polévky upečete v troubě, dodáte jí tím úplně jiný rozměr. Tohle je polévka typu #zapulhodinychcijist anebo #dneskachcinecojednoducheho nebo taky #kremovapolevkajakopohlazeniduse.


#červenáčočka půlená loupaná 110 g

#brambory 300 g

#cibule žlutá 1 kus

#cibule červená 1 kus

#česnek 6 stroužků

#kurkuma čerstvá kousek velikosti palce

#slunečnicovýolej 4 lžíce

#umeocet 2 lžíce

#sůl

#voda podle potřebyPředehřejte troubu na 160° C.


Červenou čočku zalijte vodou a dejte vařit. Jakmile přijde k varu, vypněte, odpočítejte minutu a vodu slijte. Pak znovu zalijte čistou vodou cca 2 cm nad okraj čočky a opět přiveďte k varu. Vařte na mírném plameni 20 minut.


Mezitím si nakrájejte brambory na kostky. Pokud mají pěknou slupku, neloupejte je. Oloupanou cibuli nakrájejte na měsíčky, česnek jen oloupejte, kurkumu také a překrojte. Dejte do pekáčku, zakápněte olejem, posolte a pečte, dokud nejsou brambory měkké. Bude to trvat cca 20 minut.


Do mixéru dejte čočku i s vodou, přidejte upečenou zeleninu, ochuťte umeoctem a rozmixujte dohladka. Pokud nemáte vysokorychlostní mixér, ještě propasírujte. Nakonec ještě dosolte a případně dolijte vodu tak, abyste dosáhli hustoty polévky, kterou máte rádi.


Na ozdobu použijte:

#koriandr

#sezam černý a/nebo bílý

#dýňovýolejVe svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?