Blog

Pečená zelenina s quinoou

Množství pro 4 osoby


Všimli jste si, s jakou rychlostí stíhám zpracovávat cukety? Je jich čím dál tím víc. Někdy mám pocit, že mi během psaní receptu přirostly další dvě do sklízecí velikosti. Tohle jídlo je rychlé, zdravé, výživné a díky quinoe i plné bílkovin. Hodí se skvěle, když čekáte návštěvu a vy nevíte coby. Suroviny se totiž dají nakrájet a tím pádem předpřipravit předem.
#quinoa 150 g

#mrkev 2 velké

#lilek 1 ks

#cibule 2 velké

#česnek 4 stroužky

#cuketa 2 menší

#paprika 2 kusy

#rajčata 5 středně velkých kusů

#olivovýolej 150 ml

#petržel svazeček

#rozmarýn několik snítek

#gomasio 2 lžíce

sůl

Gomasio je tzn. sezamová sůl. Dá se koupit ve zdravých výživách nebo si ji můžete připravit i doma. Recept dodám zase jindy, až mi dojte to, co jsem dostala od kamarádky Markéty. Pokud nechcete dávat gomasio nebo ho zkrátka nemáte, zeleninu jen osolte a vmíchejte sezamová semínka. Budou ve směsi pěkně vypadat.

Do hrnce dejte quinou, zalijte vodou, osolte a přiveďte k varu. Vodu slijte a nalijte čistou tak, aby byla 1 cm nad okraj quinoy. Opět přiveďte k varu a vařte 5 minut. Pak nechte pod pokličkou dojít zhruba 15 - 20 minut.


Mrkev nakrájejte na kolečka a dejte do trouby péci na 10 minut při 160 °C. Lilek nakrájejte na kousky a cibuli na měsíčky a přidejte k mrkvi, promíchejte a zalijte třetinou oleje. Pečte dalších 15 minut. Pak přidejte na plátky nakrájený česnek, papriky i cuketu nakrájené na kousky. Promíchejte a pečte dalších 10 minut. Nakonec přimíchejte na osminky nakrájená rajčata, zalijte zbytkem oleje, přidejte gomasio, promíchejte a pečte dalších 30 minut. V průběhu pečení jednou promíchejte.


Zeleninu pak vyndejte z trouby a nechte zhruba 15 minut zchladnout a pak do ní vmíchejte quinou. Posypte nasekanými bylinkami.


Podávat můžete buď samotné nebo s #tzatziky nebo jogurtem s rozetřeným česnekem.

145 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše