recepty

Celozrnný perník s čokoládou

Množství na střední zapékací mísu


Hráli jsme dostihy a to celkem pět hodin. K tomu bylo potřeba se nějak nachystat. Celozrnný perník to jistil. Hra to byla plná zvratů, jen ten perník zůstal jako pevný bod vesmíru, ke kterému jsme se všichni vraceli :-)

#špaldovámouka jemně mletá celozrnná 350 g

#prášekdoperníku 1 kus

#kakao 1 vrchovatá lžíce

#cukr 80 g

#perníkovékoření 1 lžička

#mléko nebo #rostlinnýnápoj 350 ml

#vejce 2 kusy

#slunečnicovýolej 100 ml


Máslo a polohrubá mouka na vymazání a vysypání mísy/plechu


Troubu předehřejte na 190° C.


Smíchejte suché surovina ve větší míse a v druhé mokré. Důkladně promíchejte a pak vlijte mokré do suchých a promíchejte ještě jednou.


Zapékací mísu nebo plech vymažte máslem a vysypejte moukou. Perníkové těsto vlijte dovnitř a dejte péci na 30 minut do trouby.


Až vyndáte perník z trouby, nechte ji chvíli otevřenou a pak dejte dovnitř misku s rozlámanou čokoládou a lžičkou kokosového oleje. Krásně změkne. Pak jí potřete perník a nechte ztuhnout.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.