recepty

Pizza s medvědím česnekem


Množství pro 2-3 osoby


Další recept s medvědím česnekem. Tentokrát jsem ho dala na pizzu. Recept je to rychlý a to i díky tomu, že těsto nemusí kynout. Místo medvědího česneku se dá použít i bršlice kozí noha (světlé mladé listy) nebo mladé kopřivy. Obě tyto bylinky je ale nutné spařit horkou vodou.

#špaldovámouka polohrubá 250 g

#droždí instantní 7 g

#olivovýolej 4 lžíce

voda 130 ml

sůl špetka

cukr lžička

olivový olej na potření krajů


Mouku přesejte do mísy a přidejte všechny ostatní suroviny. Důkladně zpracujte ručně nebo pomocí robotu. Hnětejte alespoň 5 minut. Pak rozdělte na dvě poloviny a každou dejte na plech s pečící fólií. Mokrou rukou roztáhněte do krajů. Ty potřete olivovým olejem.


#medvědíčesnek 300 g

#cibule

#olivovýolej

sůl


Cibuli oloupejte a nakrájejte na měsíčky. Ty osmahněte na olivovém oleji. Ve chvíli, kdy začne cibule na krajích hnědnout, přidejte omytý medvědí česnek. Chvíli otáčejte, dokud všechny listy neztmavnou. Osolte.


Směs dejte na pizzy a posypejte:


#sýr Grana Padano 100 g


Pečte v troubě při 250° C zhruba 12 minut, dokud okraje nezačnou zlátnout.


Na závěr: Medvědímu česneku se bohužel stalo to, že je v současnosti "in". Co to v praxi znamená, jsem viděla na vlastní oči. Lidé ho sklízejí srpem... Po tom se bohužel jen špatně vzpamatovává. Prosím, trhejte z každé rostliny jen pár listů, abyste ho zachovali i na příští rok. Díky 💚


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.