recepty

Zeleninová polévka s mladými sójovými boby

Aktualizováno: 17. 1. 2020

Množství pro 4 - 5 osob


Od muže jsem měla ráno zadání: "Nějakou zeleninovou polívku, co mě zahřeje." Sklidila jsem tedy ze zahrádky první růžičkovou kapustu, která byla na ráně, sáhla do mrazáku po mladých sójových bobech a do špajzu po kořenové zelenině. Výtečná polévka byla na světě.

#mrkev 1 větší kus

#celer polovina střední bulvy

#petržel kořenová 1 větší kus + nať z ní

#růžičkovákapusta 15 růžiček

#cibule 1 střední kus

#česnek 5 stroužků

#sójovéboby mladé 200 g

Prodávají se už uvařené a zamražené.

#novékoření 5 kuliček

#pepřčerný 10 kuliček

#bobkovýlist 2 listy

#máslo 100 g

#tamari sójová omáčka podle chuti

voda 1500 ml

sůl


Mrkev, celer, petržel, kapustu, cibuli a česnek očistěte a oloupejte. Slupky dejte do velkého hrnce a zalijte vodou. Přidejte také koření a stonky z petržele (listy si nechte na ozdobu) a přiveďte k varu. Vařte na mírném plameni 30 minut.


Kořenovou zeleninu nakrájejte na nudličky, růžičkovou kapustu rozčtvrťte, cibuli nakrájejte na měsíčky a česnek prolisujte a rozetřete se solí. Vše kromě česneku dejte na velké pánev s máslem a chvíli restujte. Pak přidejte i mražené body a česnek se solí. Restujte jen tak dlouho, dokud zelenina nezavoní. Neměla by být rozvařená.


Přidejte ji do scezeného vývaru a dochuťte tamari omáčkou, nasekanou natí z petržele a solí.

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.