Blog

Vyhledat
  • Zuzana Čítková

Polévka z červeného zelí

Aktualizace: 12. kvě 2020

Množství pro 4 - 5 osob


Nápad dát do polévky společně červené zelí, jablka a křen mě nadchl při listování mojí oblíbené Nejbarevnější kuchařky (vřele doporučuji!). Trochu jsem pak ale zaimprovizovala a přidala suroviny, které jsem zrovna doma měla. Výsledek je barevný a plný chuti. Určitě bych k polévce doporučila i krutonky, ale to mě napadlo až při jídle ;-)

#červenézelí 500 g

#brambora větší kus

#cibule větší kus

#křen 50 g

#jablko 1 vetší

#máslo 50 g

#zakysanásmetana 150 ml

#zeleninovývývar 1000 ml

Jak si poctivý zeleninový vývar připravit najdete tady.

sůl


+ bylinky a kvítky (mohou být i divoké) a klíčky na ozdobu

+ krutonky opečené na másle


Zelí odkrojte košťál a pokrájejte. Nemusí být na malé proužky, stejně budeme mixovat. Bramboru, cibuli i jablko oloupejte a nakrájejte na kostky. Křen oloupejte a nastrouhejte nahrubo.


V hrnci rozpalte máslo a opečte na něm nejdříve cibuli a brambory dosklovata a pak i zbylou zeleninu ze všech stran. Jakmile zavoní, zalijte zeleninovým vývarem. Radím vývar nenahrazovat vodou. Zde to platí dvojnásob. Ulejte si ho hned větší množství a zamražte. Jako když ho pak najdete!


Osolte a vařte, dokud nebude zelenina měkká. Rozmixujte dohladka. Nakonec přidejte zakysanou smetanu.


Tuto krásně fialovou polévku ozdobte bylinkami a krutony.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

43 zobrazení0 komentář
  • Facebook Sociální Icon

Tel: +420 604 642 776

© 2018 Zuzana Čítková