Blog

Provensálské koření


Na bylinkovém plácku před naší terasou jsem si vypěstovala bylinky do tradičního koření z voňavé Provence. Už jste si ho také sami namíchali a sušili? Jeho složení je poměrně variabilní a nemusíte se bát přidat i domácí divoké bylinky.

Základ směsi by měli tvořit tyto bylinky:

#rozmarýn

#tymián

#oregano

#saturejka

#bazalka - tu jedinou nemám ze zahrádky


Do směsi se hodí také:

#majoránka a/nebo #popenec

#estragon


V USA se přidává také:

#levandule květ


Bylinky (v mém případě rozmarýn, tymián, oregano, saturejka, estragon a popenec) natrhejte, naskládejte do jednotlivých pater sušičky a zlehka sušte tak dlouho, dokud nebudou všechny bylinky krásné suché. Díky sušení v sušičce si bylinky zachovají výraznější barvu.


Provensálské koření je nepostradatelné na pečenou zeleninu, ke grilovaným sýrům nebo na ratatouille.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


43 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše