Blog

Rajská omáčka

Aktualizováno: srp 30

Množství pro 4-6 osob


Letos se nám urodilo neuvěřitelné množství rajčat. Uvařila jsem z nich už omáčku z pečené zeleniny, sugo na pizzu a dneska mě čeká rajská. Připravit ji, je otázka chvíle. Daleko více času trvá, než ji dochutíte. Každá rodina má jinou variantu, jak rajskou připravovat a co do ní dávat. Já ji zakládám na cibuli, mrkvi a petrželi a nedám dopustit na dochucení pomocí skořice, hřebíčku, bobkového listu, umeocta a datlového sirupu. Zkuste a uvidíte, jestli vám ta moje bude chutnat.


Pokud mám velké množství rajčat, připravím si rajské velký hrnec a zavařím ji. Není nic jednoduššího, než ji pak v panice, že nemám nic pro děti k obědu, vytáhnout ze špajzu.


K rajské se nejlépe hodí houskový knedlík a do ní třeba grilované marinované tofu nebo seitan.#rajčata krájená (možné i z plechovky) 400 g

#protlak rajčatový 70 g

#cibule 1 větší kus

#mrkev 2 střední kusy

#petržel 1 střední kus

#špaldovámouka nebo #rýžovámouka hladká 1 lžíce

#máslo 1 lžíce

#olej 3 lžíce

#skořice celá 1 kus

#bobkovýlist 3 kusy

#hřebíček 3 kusy

#umeocet 2 lžíce

#datlovýsirup 2 lžíce

#voda 700 ml

#sůl


Předehřejte troubu na 180° C.


Cibuli, mrkev a petržel omyjte a oloupejte. Slupky dejte do hrnce, přidejte vodu a přiveďte k varu. Na mírném plameni vařte zhruba 30 minut. Do vývaru můžete přidat i divoké koření (bobkový list, pepř, nové koření) a nať petržele a libečku.


Oloupanou zeleninu nakrájejte na kousky. Dejte na pečícím papírem vystlaný plech, přidejte olej a máslo a pečte v troubě zhruba 30 minut.


Opečenou zeleninu dejte do rozpáleného hrnce a přidejte koření, zaprašte moukou a po chvíli míchání přidejte i protlak. Asi minutku restujte a pak přidejte rajčata a po další chvilce zalijte vývarem. Přiveďte k varu a vařte zhruba 15 minut. Poté vyndejte koření a omáčku buď propasírujte nebo rozmixujte. Nakonec dochuťte octem, datlovým sirupem a na úplně konec případně dosolte.


Občas dělám rajské víc a pak si ji zavařím. Není nic jednoduššího, než ji pak v panice, že nemám nic pro děti k obědu, vytáhnout ze špajzu.


Jak zavařuji? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.
Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

101 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše