Blog

Rajská omáčka

Aktualizace: 25. srp 2020

Množství pro 4-6 osob


Uvařit rajskou omáčku je otázka chvíle. Daleko více času trvá, než ji dochutíte. Každá rodina má jinou variantu, jak rajskou připravovat a co do ní dávat. Já ji zakládám na cibuli a mrkvi a nedám dopustit na dochucení pomocí skořice, hřebíčku, bobkového listu, umeocta a datlového sirupu. Zkuste a uvidíte, jestli vám ta moje bude chutnat.


K rajské se nejlépe hodí houskový knedlík a do ní třeba grilované marinované tofu, seitan nebo paprikový lusk plněný bulgurem. Ale o tom zase jindy...


#rajčata krájená v plechovce 400 ml

#protlak rajčatový 70 g

#cibule 1 větší kus

#mrkev 2 střední kusy

#petržel 1 střední kus

#špaldovámouka polohrubá 1 lžíce

#máslo 1 lžíce

#olej 3 lžíce

#skořice celá 1 kus

#bobkovýlist 3 kusy

#hřebíček 3 kusy

#umeocet 2 lžíce

#datlovýsirup 2 lžíce

#zeleninovývývar 500 ml

Zeleninový vývar si můžete připravit podle tohoto receptu. Pokud hodně spěcháte, použijte vývar v kostce ale pozor na glutamáty.

sůl


Cibuli a mrkev nakrájejte na kousky. Dejte do hrnce, přidejte olej a máslo a pěkně opečte, až to zavoní. Poté přidejte koření, zaprašte moukou a po chvíli míchání přidejte i protlak. Asi minutku restujte a pak přidejte rajčata a po další chvilce zalijte vývarem. Přiveďte k varu a vařte zhruba 15 minut. Poté vyndejte koření a omáčku buď propasírujte nebo rozmixujte. Nakonec dochuťte octem, datlovým sirupem a na úplně konec případně dosolte.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

64 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše