recepty

Rybízový sirup


Někdy se stane, že rybíz nestihnu zpracovat hned. Pro tyto případy si ho prostě otrhám, odstopkuji a dám do mrazáku. Sirupy nebo marmelády z něj pak dělám, až když je čas. A to bylo právě dneska ;-)


#rybíz červený

#cukr


Odstopkovaný a opláchnutý rybíz dejte do velkého hrnce. Přidejte hrnek vody a zahřejte. Zhruba 5 minut míchejte. Pak vezměte tyčový mixér, teplý rybíz rozmixujte a přeceďte přes látkové plenu nebo plátno. Získáte tak rybízovou šťávu. Na 1 litr šťávy přidejte kilo cukru.


Míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Jakmile se sirup začne vařit, vypněte plotnu. Horké plňte do čistých sklenic a zavíčkujte.


Víčka ještě můžete potřít alkoholem.


Takto připravený #sirup ještě zavařuji. Jak? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

63 zobrazení0 komentářů