Blog

Rýže se zeleninou a mátou

Množství pro 4 osoby


Rýže se zeleninou a mátou je jídlo jako na zavolanou, když potřebujete do půl hodiny podávat teplou večeři pro děti i dospělé. Výraznější chuť sýru Appenzeller v kombinaci s mátou je podle mě dokonalá.


#rýže basmati 1 hrnek (250 ml)

#mrkev 2 kusy

#hrášek čerstvý 1 hrst

#česnekovévýhonky 6 kusů nebo svazek #pažitka

#cibule 1 střední

#přepuštěnémáslo 2 lžíce

#lahůdkovédroždí 1 lžíce

#muškátovýoříšek 1/4 lžičky

#rostlinnásmetana mandlová nebo ovesná 100 ml + voda 150 ml

#sýr Appenzeller nebo jiný výraznější tvrdý sýr 100 g

#máta pár snítek

pepř

sůl


Rýži uvařte podle tohoto návodu.


Mezitím nakrájejte cibuli na kostičky a osmahněte na polovině přepuštěné másla, až začne lehce hnědnout. Pak přidejte lahůdkové droždí, pepř, nastrouhaný muškátový oříšek a osolte. Zalijte vodou a přidejte i rostlinnou smetanu. Vše důkladně rozmixujte.


Na druhé polovině másla orestujte kostičky mrkve až zavoní, na kratičkou chvíli přidejte i nasekané česnekové výhonky. Vypněte plotnu a přidejte i čerstvý hrášek.


Pokud nemáte k dispozici čerstvý, použijte mražený. Ten ale restujte spolu s mrkví od začátku.


Nakonec smíchejte zeleninu s rýží a krémem. Nechte chvilku přiklopené stát. Na talíři ozdobte sýrem a navrch dejte nasekanou mátu.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

39 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše