recepty

Semínkový kváskový chléb


Nejlepší semínkový chléb umí moje kamarádka Denisa. Nechává ho kynout v ošatce a bochník pak vypadá opravdu luxusně. Já kynutí v ošatce a pečení na kameni vzdala. Jednak nemám kámen (což ovšem nevylučuje, že se to v budoucnu nezmění) a jednak mě nebaví překlápění do ošatky. Všude je spoustu mouky. Pečení ve formě je naproti tomu lehký jako facka. To mi ale nebrání v tom, abych pěkným bochníkům nevzdala hold tím, že pochválím toho, kdo to umí a současně přidám recept na semínkový kváskový do formy ;-)


#žitnámouka chlebová 190 g

#kvásek žitný 1 lžíce

Vše o kvásku najdete zde.

voda 190 g


Smíchejte žitnou mouku s kváskem a vodou. Nechte 12 hodin kynout.


#ovesnévločky 90 g

#slunečnicovásemínka 60 g

#sezamovásemínka 10 g

#lněnásemínka 10 g

sůl 10 g

voda 220 g


Smíchejte i ostatní suroviny dohromady a nechte 12 hodin bobtnat.


Poté smíchejte obě těsta dohromady a přidejte ještě:

#špaldovámouka jemně mletá nebo chlebová 200 g


Těsto hnětejte tak dlouho, dokud se nezačne pěkně odlepovat od stěn mísy. Bude to trvat asi 5 minut. Pak vložte do máslem vymazané formy a nechte ještě 2-3 hodiny přiklopené kynout. Doba kynutí bude závislá na teplotě. Čím vyšší teplota, tím rychleji chléb kyne.


Pečte v předehřáté troubě na 220° C zhruba 30 minut. Ihned po vyndání z trouby chléb potřete vodou, aby se krásně leskl.


U tohoto chleba doporučuji nakrojit ho až druhý den. Ideálně si ho tedy založte ráno, večer upečte a druhý den ho budete mít k snídani. Pokud ho nakrojíte hned, zaručeně se vám zdrcne. Vyplatí se počkat.