Blog

Šípkový sirup

Množství na zhruba 6 litrových sklenic


Pokud ještě najdete nějaké tvrdé šípky, udělejte si z nich sirup. Bude to skvělý společník k šálku bylinkového čaje, zapálenému krbu a dobré knížce.

#šípky 800 g

voda 2000 ml


Šípky dejte do hrnce, zalijte vodou, rozmixujte a přiveďte k varu. Pak odstavte a dejte do chladu do druhého dne.


Druhý den přeceďte přes plátno a přidejte tyto suroviny:

#cukr 2000 g

Je na vás, jaký cukr použijete. Pokud bílý, bude mít sirup barvu po dané bylince. Pokud použijete hnědý, bude sirup tmavší. Ten na fotce jsem dělala dětem na vánoční trhy,a tak jsem použila bílý, aby byl sirup hezky oranžový.

voda 1500 ml

#kyselinacitrónová 60 g


Zahřívejte a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Jakmile se sirup začne vařit, vypněte plotnu. Horké plňte do čistých sklenic a zavíčkujte.


Víčka ještě můžete potřít alkoholem.


Takto připravený #sirup ještě zavařuji. Jak? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

86 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše