recepty

Sirup z jitrocele a modřínu

Množství na 2 litrové sklenice


Domácí sirup z jitrocele a modřínových výhonků proti kašli vyrobíte jednoduše. Níže jsem vám sepsala návod.

Vždy když sbírám bylinky ve volné přírodě, dávám pozor na to, abych jedné rostlině nevzala příliš. Pokud vyrazíte do lesa na modřínové výhonky, sbírejte je jen ze spodních větví a z každého stromu pár. Pak to strom ani nepozná. A nezapomeňte poděkovat...


#modřín výhonky 150 g

#jitrocel listy 200 g

#cukr 600 g


Pokud sbíráte v čisté lokalitě, nemusíte bylinky ani omývat. Tak to dělám já. Pokud ale máte pocit, že to bez opláchnutí nedáte, samozřejmě omyjte. Pak ale nechte bylinky oschnout.Nasbíraný jitrocel i modřín nechte pár hodin zavadnout. Připravte si sklenice, které jste raději předem vyvařte a nechte důkladně vyschnout. Já ráda používám ty s patentním uzávěrem. Rozdělte si bylinky i cukr na dvě poloviny.


Trochu jitrocelu natrhejte na kousky a vložte do sklenice, na něj dejte trochu výhonků a zasypte 3 lžícemi cukru, střídejte tak dlouho, až spotřebujete všechny bylinky i cukr. Poslední by měla jít vrstva cukru. Zavřené sklenice dejte na okno, aby na něj mohlo svítit slunce. Po pár počkejte, až se rozpustí všechen cukr. Výsledný sirup slijte do skleničky. Nezapomeňte bylinky vyždímat. Uchovávejte v lednici a užívejte po lžičkách při kašli.Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.