recepty

Bylinkové sirupy

Aktualizováno: 21. kvě 2019

Bylinkové sirupy dělám každý rok a pokaždé používám stejný základ. Můžete si vymyslet jakoukoliv jinou kombinaci. Dneska jsem dělala mátový a levandulový. Už jsem ale dělala i meduňkový, kopřivový nebo bezinkový.


#levandule zdrhnuté kvítky ze 40 stonků

nebo #máta 40 stonků s listy

nebo #meduňka 40 stonků s listy

nebo #bezinky 40 květů


#cukr 2 kg

Je na vás, jaký cukr použijete. Pokud bílý, bude mít sirup barvu po dané bylince. Pokud použijete hnědý, bude zkrátka hnědý.

#citrón 4 kusy (samozřejmě bio tzn. chemicky neošetřené)

voda 2 litry

#kyselinacitrónová 20 g


Do hrnce dejte bylinky či květy a zalijte vodou. Přiveďte k varu, odstavte a teprve pak přidejte na kolečka nakrájené citróny i s kůrou ale bez pecek! Pokud tam pecky zůstanou, může sirup zhořknout.


Přiklopte a dejte do chladu louhovat do druhého dne.


Poté sceďte přes plátno, vymačkejte šťávu z citrónů, přidejte kyselinu citrónovou, cukr a zahřívejte. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Jakmile se sirup začne vařit, vypněte plotnu. Horké plňte do čistých sklenic a zavíčkujte.


Víčka ještě můžete potřít alkoholem.


Takto připravený #sirup ještě zavařuji. Jak? Jednoduše v myčce nebo troubě. Mrkněte na tento článek.Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.


241 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše