Blog

Šišky s mákem nebo strouhankou

Mnsožství pro 5 osob


Šišky s mákem nebo se strouhankou? Já mam tohle jídlo spojené s jednou návštěvou u tety, kterou si jinak skoro nepamatuji. Byla jsem tehdy fakt maličká. Že jsem tam ale tenkrát dostala šišky se strouhankou a jejich chuť, to si pamatuji dodnes.


Zkoušela jsem dělat šišky v bezlepkové verzi s polentou, bohužel to nebylo ono, a tak se vracím zpět ke svému původním receptu.


Nejdříve si připravte posyp na šišky. Je to lepší. Jestli jste jako já, tak vás řídnoucí bramborové těsto bude znervózňovat, a tak je fajn mít všechno nachystané předem. Množství je uvedeno tak, že zhruba polovina strávníků si dá šišky sladké a půlka slané. Většinou si dá každý trochu toho a trochu toho ;-)


#mák mletý 60 g

#cukr moučka 60 g


Jednoduše smíchejte


#strouhanka 60 g

#přepuštěnémáslo 4 lžíce

#sezam 1 lžíce

#lahůdkovédroždí 1 lžička

#muškátovýoříšek na špičku nože

#sůl lžička


Na jedné lžíci másla opražte strouhanku se sezamem a pak přidejte ostatní a zamíchejte.


Připravte si velkou mísu, do které dáte zbývající rozpuštěné přepuštěné máslo ;-)


#brambory uvařené den předem 850 g

#pšeničnámouka hrubá 150 g + na podsypání

#špaldovákrupice 70 g

#vejce 1 kus

#sůl špetka


Dejte si vařit osolenou vodu do velkého hrnce. Bramborové těsto vám bude řídnout, a tak je dobré, když voda čeká na šišky nebo obráceně.


Brambory oloupejte a nastrouhejte do velké mísy najemno. Přidejte všechny uvedené ingredience a vypracujte těsto. Pomocí mokrých rukou tvarujte šišky a dávejte po částech do vroucí vody. Já udělala zhruba 40 šišek a vařila je v 5 várkách po 3 minutách. Pokud budete dělat šišky menší, budete potřebovat méně času a naopak. Vyndavejte je do připravené mísy s máslem, opatrně promíchejte a přiklopte, ať nevystydnou.


Podávejte buď s mákem nebo ochucenou strouhankou. Můžete ještě přelít máslem.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik -), zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

75 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše