recepty

Slaný karamel

Aktualizováno: říj 25

Množství pro skleničku 400 ml


Slaný karamel? Jen z kokosového mléka, javorového sirupu a soli. Je božský! Nepotřebujete žádnou živočišnou ingredienci a přitom karamel neztratí nic ze své chuti. Použijete ho na koláče - třeba na tento dýňový, dorty, do tvarohu či jogurtu nebo jen tak na lžičku.#kokosovémléko 500 ml

#javorovýsirup 120 ml

#sůl 2 špetky


Čtyři lžíce kokosového mléka si nechte stranou. Jinak vše ostatní dejte do hrnce a přiveďte k varu. Poté stáhněte a na velmi mírném plameni vařte až do požadované hustoty. Může to trvat až hodinu. Co 10 minut směs zamíchejte, na konci častěji. Netrapte se tím, že se vám odděluje tuk. Proto máte dané těch pár lžic kokosového mléka stranou.


Pokud jste s hustotou karamelu už spokojeni, odstavte a pomocí metličky vmíchejte zbytek kokosového mléka. Karamel se krásně spojí a bude hladký.


TIP: Protože je příprava slaného karamelu delší, doporučuji udělat ho víc a nechat si ho v lednici ve skleničce. Určitě tam minimálně měsíc.

Líbí se vám moje recepty, ale netroufnete si na ně sami? Chtěli byste se je se mnou naučit? Třeba i s vašimi přáteli? Napište mi na zuzana.citkova@gmail.com a vymyslíme kurz šitý přímo na míru vám. Nebo se mrkněte na aktuálně vypsané kurzy vaření.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

65 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše