recepty

Šveskové koláče s mákem

Množství na 8 koláčů na dva plechy


Baboletní klasika mého života. Nejlepší dělá samozřejmě moje mamka, ale zkusila jsem se přiblížit ;-) Recept na těsto je stejné jako už jsem dávala na koláče s višněmi, angreštem a rebarborou. Bude se vám zdát příliš řídké. Je to tak v pořádku. Nemělo by se lepit. Stačí pomoučněnými prsty vytvarovat na plechu koláče. Žádné válení.


#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 250 g

#pšeničnámouka hladká 50 g

#pšeničnámouka hrubá 100 g

#mléko 200 ml

#med 100 g

#máslo 120 g

#vejce 2 kusy (jedno na pomazání krajů koláčů)

#perníkovékoření lžička

#droždí půl kostky

špetka soli


#švestky 40 kusů (cca 600 g nevyloupaných)

#mák mletý 100 g

#švestkovýsirup 100 ml

Já použila švestkový, ale můžete sáhnout i po datlovém nebo jakémkoliv jiném. Jde o to, aby pod švestičkami bylo něco sladkého a šťavnatého. Pokud máte švestky hodně zralé, nemusíte vlastně dávat nic.


Všechny suroviny na těsto (včetně změklého nebo nastrouhaného másla) dejte do mísy a důkladně rozmíchejte. Hněťte několik minut. Těsto se začne odlepovat od krajů a bude krásně vláčné. Nechte na teplém místě hodinu kynout.


Mezitím vypeckujte švestky a přepulte je. Zapněte troubu na 200 °C.


Těsto vyklopte na pomoučněný vál. Bude řídké, ale nemělo by se lepit. Rozdělte na 8 nebo více dílů a prsty na plechu vystlaném pečící fólií nebo papírem vytvarujte koláče. Na každý koláč rozetřete švestkový nebo datlový sirup v množství odpovídající zhruba jedné polévkové lžíci. Kraje vynechte. Ty potřete rozšlehaným vejcem.


Pokud děláte 8 koláčů, dejte na každý 5 švestek nakrojenou stranou nahoru. Zatlačte je do těsta. Na švestky pak nasypte díl mletého máku.


Pečte ve vyhřáté troubě 18 minut.

Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?

Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.