Blog

Tamarindová pasta

Aktualizováno: bře 24

Množství vystačí na 2 skleničky 80 ml. Jedna sklenička je na 4 porce Phad Thai.


Tamarindovou pastu si můžete koupit. Tak jak u nás roste obliba asijského jídla, rozšiřuje se i nabídka surovin i dochucovadel na ně. Já si je ráda vyrábím doma. Kromě thajských kari past nebo pasty Nam Prik Pao jsem si udělala i pastu z tamarindu. Na co ji použijete? Třeba na Phad Thai.

#tamarind čerstvý 250 g (váha neoloupaného s peckami)

#cukr 6 lžic

#šalotka 1 střední kus

#česnek 4 stroužky

#voda 100 ml

#sezamovýolej 2 lžíce

#shoyu sójová omáčka 3 lžíce


Tamarind oloupejte, sundejte vlákna a vymačkejte pecičky. Šalotku i česnek oloupejte a nasekejte najemno. Osmažte na oleji dozlatova. Poté přidejte tamarind dužinu spolu s cukrem, shoyu, zalijte vodou a rozmíchejte. Povařte na mírném plameni zhruba 5 minut. V případě, že je pasta moc tuhá, přidejte ještě vodu.


Pokud tamarindovou pastu nespotřebujete hned, vydrží vám ve skleničce pár týdnů v lednici, případně se dá zavařit či zamrazit.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik -), zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

31 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše