recepty

Tzatziky

Aktualizováno: 7. 8. 2021

Množství pro 2 osoby


Řecké tzatziky mám spojené s našimi kamarády Lenkou a Mílou, kteří je pravidelně nosí, když k nám jdou na návštěvu. Pokaždé je přinesou v takové krásné malované míse. Jednou si takovou mísu v Řecku také koupím. V létě totiž na tzatziky dostávám neovladatelnou chuť pokaždé, když vidím kopr.#okurka 1 kus

Někdy okurku nahradím mladou cuketkou.

#jogurt řecký 200 ml

Pokud nemáte řecký jogurt, nechte přes plátýnko do rána překapat bílý jogurt. Osvědčila se mi značka Hollandia. Samozřejmě bio ;-)

#česnek 5 stroužků

#kopr svazeček

#máta pár lístků

#olivovýolej 6 lžic

#sůl

#pepř


Okurku nastrouhejte na hrubém struhadle. Slijte vodu. Posolte a nechte asi půl hodiny stát. Pak vymačkejte vodu. Česnek rozetřete se solí, kopr i mátu pokrájejte. Všechny suroviny smíchejte dohromady a pokapejte olivovým olejem.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.